R e k l a m a

Gmina Rzezawa świętowała swoje 50-lecie – ZDJĘCIA

-

Był urodzinowy tort, śmieszne zdjęcia z fotobudki, smaczne przekąski oraz lody – tak gmina Rzezawa świętowała 50-lecie swojego powstania. Impreza z tej okazji odbyła się w czwartek 1 czerwca. Uczestniczyli w niej mieszkańcy gminy oraz przybyli goście.

29 listopada 1972 roku została podjęta ustawa, która zniosła podział terenów wiejskich na gromady. W ich miejsce po kilkunastoletniej przerwie utworzono ponownie gminy jako podstawowe jednostki podziału administracyjno-gospodarczego kraju. Ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 1973 roku. Gmina Rzezawa świętuje zatem w 2023 roku 50-lecie utworzenia. Z tej okazji w tym roku odbywa się wiele różnego rodzaju wydarzeń poświęconych temu właśnie jubileuszowi.

Gmina Rzezawa została utworzona Uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie Nr XVIII/92/72 z dnia 6 grudnia 1972 roku. W jej skład weszły następujące miejscowości: Borek, cześć wsi Brzeźnica, część wsi Gorzków, Jodłówka, Krzeczów, Łazy, Ostrów Królewski i Rzezawa, która została siedzibą gminnej rady narodowej.

W 1976 roku część wsi, które należały do zlikwidowanej gminy Bogucice, włączono do gminy Rzezawa. Miejscowościami tymi były: Buczków, Bratucice, Dąbrówka, Dębina i Okulice. Kilka lat później – w 1985 roku – sołectwa Brzeźnica i Gorzków odłączono od Rzezawy i przyłączono je do gminy Bochnia. W takim składzie administracyjnym gmina Rzezawa funkcjonuje do dziś. Składa się ona z jedenastu sołectw mających bardzo bogatą historię. Sołectwami tymi są: Rzezawa, Jodłówka, Borek, Krzeczów, Łazy, Ostrów Królewski, Buczków, Bratucice, Dąbrówka, Dębina i Okulice.

Organizatorami wydarzenia związanego z 50-leciem powstania gminy Rzezawa byli: Urząd Gminy Rzezawa – wójt Mariusz Palej, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu oraz Ochotnicza Straż Pożarna KSRG Rzezawa. W uroczystości wzięli udział m.in. posłanka Józefa Szczurek-Żelazko oraz poseł Stanisław Bukowiec.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc