R e k l a m a

Bochnia. Tłumy na spotkaniu z Michałem Rusinkiem – ZDJĘCIA

-

Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Michałem Rusinkiem, które w środę zorganizowano w sali narad Starostwa Powiatowego w Bochni. Zebrani wysłuchali wspomnień na temat poetki i noblistki Wisławy Szymborskiej. Spotkanie poprowadziła Dorota Rzepka, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni.

Decyzją Senatu Rzeczypospolitej Polskiej patronką 2023 r. została Wisława Szymborska – poetka, eseistka, krytyczka, felietonistka i tłumaczka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1996 r. oraz najwyższego polskiego odznaczenia państwowego − Orderu Orła Białego. Autorka wierszy przetłumaczonych na ponad 40 języków. Powodem do szczególnego wspominania tej niezwykłej osoby stała się przypadająca w tym roku, 2 lipca, 100 rocznica urodzin.

Zapewne wiele jest osób, które miało szczęście poznać poetkę przez większość swojego życia związaną z Krakowem, ale niewiele miało okazję tak blisko z nią współpracować jak Michał Rusinek, będący przez 15 lat jej sekretarzem.

Michał Rusinek – urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka – z rodziną. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Jest profesorem na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creativewriting. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku. Jest członkiem Rady Języka Polskiego PAN.

W 2016 r. ukazała się książka Michała Rusinka „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, wznowiona w tym roku, na okładce której wydawca napisał: „Tylko w tej książce spotykamy Wisławę Szymborską, jakiej do tej pory nie znaliśmy. To portret osoby nieprzeciętnej, damy o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji”.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc