R e k l a m a

Budowa wielkiej farmy słonecznej w Rzezawie kosztowała aż 33 mln euro

-

– Farma fotowoltaiczna „Rzezawa 60” dysponuje mocą ponad 60 MW i może wyprodukować energię zaspokajającą roczne zapotrzebowanie 80-tysięcznego miasta – poinformowała Jagoda Romanowska z firmy ALSEVA. Budowa kompleksu, który zajmuje powierzchnię niemal tak dużą jak cała strefa gospodarcza BSAG, kosztowała aż 33 miliony euro.

W małopolskiej gminie Rzezawa (powiat bocheński) powstała jedna z 10 największych wielkopowierzchniowych farm słonecznych w Polsce. Jej uroczyste uruchomienie nastąpiło wczoraj – zobacz TUTAJ.

Inwestycja „Rzezawa 60MW” została zrealizowana przez dewelopera i producenta energii – firmę Sunly oraz na jej zlecenie – Grupę ALSEVA. Fundusz Sunly nabył pakiet kontrolny ALSEVA w ubiegłym roku, a w farmę fotowoltaiczną Rzezawa zainwestował 33 miliony EURO i jest to, jak dotychczas, jego największy projekt tego typu w Polsce. 

Farma fotowoltaiczna w Rzezawie dysponuje mocą 60 MW oraz zapewnia średnioroczną produkcję energii wynoszącą blisko 65.000 MWh. Jest w stanie zaspokoić roczne zapotrzebowanie energetyczne 80-tysięcznego miasta – zasilając ok. 30.000 gospodarstw domowych, a także miejską infrastrukturę

Elektrownia słoneczna „Rzezawa 60” powstała na terenie o powierzchni 50 hektarów, czyli większym niż Błonia w Krakowie i niemal tak dużym jak Bocheńska Strefa Aktywności Gospodarczej. Obejmuje ona także 8,5 km zrealizowanej linii kablowej wysokiego napięcia. Skala projektu wymagała wykorzystania aż 625,5 km kabla – więcej niż dzieli Kraków i Gdańsk – oraz 1.700 ton stali. 

Inwestycja wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, w tym zdalną kontrolę pracy, a do jej zaprojektowania został wykorzystany zaawansowany model matematyczny. Dzięki temu zastosowano nachylenie paneli wynoszące 20° względem gruntu oraz odległość międzyrzędową 2,5 m, co pozwala na maksymalną optymalizację działania elektrowni słonecznej.

We współpracy z Politechniką Krakowską ALSEVA stworzyła program do obliczania pojemności i optymalnego doboru magazynów energii. – Stanowi to duży krok ku stabilizacji polskiego systemu elektroenergetycznego. Kolejnym etapem będzie budowa takiego magazynu energii – informuje Jagoda Romanowska, odpowiedzialna w firmie za kontakt z mediami.

– Grupa ALSEVA wraz z inwestorem Sunly aktywnie uczestniczy w transformacji energetycznej w Polsce, realizując projekty ukierunkowane na rozwój energetyki zeroemisyjnej – zaznacza Jagoda Romanowska. – Farmy słoneczne, takie jak „Rzezawa 60”, mają bowiem neutralny wpływ na środowisko, a produkcja energii ze słońca jest zeroemisyjna. Wytworzenie 1 MWh z węgla kamiennego oznacza emisję CO2 na poziomie 342 kg, a w przypadku fotowoltaiki jest to jedynie 43 g w całym cyklu życia farmy. Pozwala to ograniczyć emisję dwutlenku węgla aż o 48 720 ton rocznie!

Działalność Grupy ALSEVA, która wspólnie z inwestorem Sunly rozwija blisko 70 projektów fotowoltaicznych w całej Polsce, wpisuje się w zieloną transformację i coraz szersze zastosowanie OZE. Jak podkreślono w komunikacie rozesłanym do mediów, ALSEVA jako jedyna w Polsce całkowicie samodzielnie projektuje, buduje, utrzymuje, serwisuje i wytwarza pochodzącą z różnych źródeł zieloną energię.

Zobacz też: Ogromna farma fotowoltaiczna stanęła w gminie Rzezawa – ZDJĘCIA

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc