Rzezawa. „Skandaliczne zachowania motocyklistów”

-

– Od dłuższego czasu jednym z najbardziej dokuczliwych problemów mieszkańców miejscowości Okulice, Dębina oraz Dąbrówka w gminie Rzezawa są skandaliczne zachowania motocyklistów dokonujących częstych i powtarzających się przejazdów na prostych odcinkach okolicznych dróg – informuje jeden z naszych Czytelników.

Na naszą redakcyjną skrzynkę trafiło dziś oficjalne pismo w sprawie zachowań kierujących motocyklami oraz notorycznego łamania przez nich obowiązujących przepisów prawa o ruchu drogowym na drogach w gminie Rzezawa. Dokument został skierowany nie tylko do prasy – kopie otrzymali m.in. wójt i radni gminy, komenda policji, bocheńskie starostwo.

– Znaczna część przejazdów motocyklistów na tych drogach charakteryzuje się niebezpiecznym lub wręcz brawurowym stylem jazdy, najczęściej połączonym z rażącym przekraczaniem dopuszczalnej prędkości, podejmowaniem ryzykownych manewrów wyprzedzania, jazdą na jednym kole, przekraczaniem obowiązujących norm głośności oraz ciągłym stwarzaniem zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego (pieszych, rowerzystów) – wylicza pan Maciej, mieszkaniec gminy Rzezawa. – Ogłuszający dźwięk motocykli potrafi roznosić się w promieniu setek metrów dookoła, a głośność generowana przez niektóre z motocykli jest ogłuszająca i wyraźnie słyszalna nawet w odległości przekraczającej 2 kilometry.

Zdaniem autora pisma motocykliści przejawiają karygodny brak szacunku wobec innych uczestników ruchu oraz wobec mieszkańców okolicznych terenów. Czują się przy tym bezkarni. – Obserwuje się oburzające przykłady demoralizacji, wliczając w to obelżywe zachowanie, groźby i wyzwiska wobec osób zwracających motocyklistom uwagę na potencjalne skutki ich bezprawnego zachowania.

Pan Maciej konkluduje, że ograniczenia prędkości, czy obowiązujące ograniczenia hałasu w rzeczywistości są fikcją.

Własne statystyki

W rozesłanym piśmie autor przedstawił też „własne niecertyfikowane pomiary wartości prędkości oraz głośności motocykli dokonane w czasie od marca 2018 do października 2018 oraz od marca 2019 do czerwca 2019 na łącznej liczbie 1594 przejazdów motocyklistów”. Oto one:

● poziom głośności równy 100 dB przekroczyło aż 30% motocyklistów
● poziom głośności równy 105 dB przekroczyło aż 23% motocyklistów
● prędkość 50 km/h przekroczyło 92% motocyklistów
● prędkość 75 km/h przekroczyło 68% motocyklistów
● prędkość 100 km/h przekroczyło 32% motocyklistów
● prędkość 125 km/h przekroczyło 11% motocyklistów

Zanim dojdzie do tragedii

– Co musi się stać, aby podjęto skuteczne środki eliminujące występowanie tych bulwersujących procederów popełnianych przez nieodpowiedzialnych motocyklistów? Czy musi dojść do szokującego wypadku? Lub ofiar śmiertelnych? – pyta retorycznie pan Maciej.

– Zwracam się do wszystkich adresatów niniejszego pisma z apelem o niezwłoczne podjęcie działań, które pozwolą skutecznie wyeliminować (lub przynajmniej maksymalnie ograniczyć) oburzające praktyki notorycznie stosowane na drogach publicznych przez kierujących motocyklami – apeluje autor pisma.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Wybory do Sejmu. Szef PSL „jedynką” na liście w naszym okręgu

Na dzisiejszej konwencji Polskiego Stronnictwa Ludowego w Płocku ogłoszono liderów wspólnych list wyborczych tworzonych przez PSL i Koalicję Polską.

Londyn. Rozprawa ws. ekstradycji Czesława K. dopiero 1 października

1 października w londyńskim sądzie odbędzie się rozprawa ws. ekstradycji podejrzanego Czesława K., męża Grażyny Kuliszewskiej, której ciało w lutym...

Jarmark Wiśnickie Specjały i Festiwal Kapel Weselnych – ZDJĘCIA

W czwartek w Nowym Wiśniczu odbył się Jarmark Wiśnickie Specjały. Wydarzeniu towarzyszył IV Festiwal Kapel Weselnych. Zobacz galerię zdjęć.

Gmina Bochnia. Mieszkańcy wyprosili z zebrania „dwóch muszkieterów”

Zaskakujący przebieg miało zebranie wiejskie w Nieszkowicach Małych, które odbyło się tam w miniony wtorek. W pewnym momencie mieszkańcy sołectwa przegłosowali... wyproszenie...

Niedziela na Uzborni: Kowbojska Scena Letnia

A gdyby choć na chwilę przenieść się na dziki zachód? I sprawdzić czy na dzikim zachodzie żyją dziki! I czy są bardziej...

Ogłoszenia i Artykuły promocyjne

Dance&Fitness House w Bochni: Ruszyła sprzedaż karnetów na zajęcia

Ruszyła przedsprzedaż karnetów na zajęcia taneczne i akrobatyczne w Dance&Fitness House w Bochni. Jeśli kupicie karnet do...

PRACA w PROFITECT: Przedstawiciel handlowy

Firma Profitect z siedzibą w Bochni na ul. Partyzantów 23 zajmująca się produkcją wiązek elektrycznych poszukuje kandydatów...

Dni Gminy Borzęcin. Zaproszenie do koncertowej stolicy regionu – PROGRAM

CISAK&COLDWAVE, BETEO, GROMEE, KAEN, ELLIXIR, SHANTEL, WEEKEND, LANBERRY, ENEJ to gwiazdy tegorocznych, jubileuszowych X Dni Gminy Borzęcin...

CO? GDZIE? KIEDY?

sierpień, 2019

31sie21:00Ania Wyszkoni - koncertPożegnanie Lata w Gminie Rzezawa

Więcej wydarzeń
19,180FaniLubię
621ObserwującyObserwuj
X