Rzezawa. „Skandaliczne zachowania motocyklistów”

-

– Od dłuższego czasu jednym z najbardziej dokuczliwych problemów mieszkańców miejscowości Okulice, Dębina oraz Dąbrówka w gminie Rzezawa są skandaliczne zachowania motocyklistów dokonujących częstych i powtarzających się przejazdów na prostych odcinkach okolicznych dróg – informuje jeden z naszych Czytelników.

Na naszą redakcyjną skrzynkę trafiło dziś oficjalne pismo w sprawie zachowań kierujących motocyklami oraz notorycznego łamania przez nich obowiązujących przepisów prawa o ruchu drogowym na drogach w gminie Rzezawa. Dokument został skierowany nie tylko do prasy – kopie otrzymali m.in. wójt i radni gminy, komenda policji, bocheńskie starostwo.

– Znaczna część przejazdów motocyklistów na tych drogach charakteryzuje się niebezpiecznym lub wręcz brawurowym stylem jazdy, najczęściej połączonym z rażącym przekraczaniem dopuszczalnej prędkości, podejmowaniem ryzykownych manewrów wyprzedzania, jazdą na jednym kole, przekraczaniem obowiązujących norm głośności oraz ciągłym stwarzaniem zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego (pieszych, rowerzystów) – wylicza pan Maciej, mieszkaniec gminy Rzezawa. – Ogłuszający dźwięk motocykli potrafi roznosić się w promieniu setek metrów dookoła, a głośność generowana przez niektóre z motocykli jest ogłuszająca i wyraźnie słyszalna nawet w odległości przekraczającej 2 kilometry.

Zdaniem autora pisma motocykliści przejawiają karygodny brak szacunku wobec innych uczestników ruchu oraz wobec mieszkańców okolicznych terenów. Czują się przy tym bezkarni. – Obserwuje się oburzające przykłady demoralizacji, wliczając w to obelżywe zachowanie, groźby i wyzwiska wobec osób zwracających motocyklistom uwagę na potencjalne skutki ich bezprawnego zachowania.

Pan Maciej konkluduje, że ograniczenia prędkości, czy obowiązujące ograniczenia hałasu w rzeczywistości są fikcją.

Własne statystyki

W rozesłanym piśmie autor przedstawił też „własne niecertyfikowane pomiary wartości prędkości oraz głośności motocykli dokonane w czasie od marca 2018 do października 2018 oraz od marca 2019 do czerwca 2019 na łącznej liczbie 1594 przejazdów motocyklistów”. Oto one:

● poziom głośności równy 100 dB przekroczyło aż 30% motocyklistów
● poziom głośności równy 105 dB przekroczyło aż 23% motocyklistów
● prędkość 50 km/h przekroczyło 92% motocyklistów
● prędkość 75 km/h przekroczyło 68% motocyklistów
● prędkość 100 km/h przekroczyło 32% motocyklistów
● prędkość 125 km/h przekroczyło 11% motocyklistów

Zanim dojdzie do tragedii

– Co musi się stać, aby podjęto skuteczne środki eliminujące występowanie tych bulwersujących procederów popełnianych przez nieodpowiedzialnych motocyklistów? Czy musi dojść do szokującego wypadku? Lub ofiar śmiertelnych? – pyta retorycznie pan Maciej.

– Zwracam się do wszystkich adresatów niniejszego pisma z apelem o niezwłoczne podjęcie działań, które pozwolą skutecznie wyeliminować (lub przynajmniej maksymalnie ograniczyć) oburzające praktyki notorycznie stosowane na drogach publicznych przez kierujących motocyklami – apeluje autor pisma.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Nowe rondo w Tarnawie będzie nosić imię Janusza Kuliga? – ZDJĘCIA

Prawie 5 milionów złotych pochłonęła modernizacja dróg w gminach Żegocina, Trzciana oraz Łapanów, którą przeprowadził Powiat Bocheński. Przebudowano drogę powiatową w Łąkcie Górnej i...

Bochnia. Mercedes skosił wiatę przystankową i spadł na parking – ZDJĘCIA, WIDEO

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło w piątek o godz. 16:00 na ul. Brodzińskiego. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

Rezonans w bocheńskim szpitalu na początku przyszłego roku

W Szpitalu Powiatowym w Bochni trwają prace remontowe w pomieszczeniach, gdzie już niebawem powstanie Pracownia Rezonansu Magnetycznego. Jej uruchomienie to efekt starań...

Świąteczny kiermasz w Galerii Chełm – ZDJĘCIA

W Galerii Chełm (gmina Bochnia) otwarto bożonarodzeniowy kiermasz, na którym można zaopatrzyć się w unikalne prezenty i ozdoby świąteczne.

Kopalnia Soli Bochnia. Odnowiono ołtarz w kaplicy Św. Kingi

Dobiegły końca prace konserwatorskie prowadzone w znajdującej się w bocheńskiej kopalni kaplicy św. Kingi. To największa i najpiękniejsza kaplica znajdująca się w...

Artykuły promocyjne

Tlenoterapia już w Bochni! Jak skorzystać?

W Bochni rozpoczął funkcjonowanie gabinet, który oferuje korzystanie ze specjalnej komory przeznaczonej do tlenoterapii hiperbarycznej. "Leczenie tlenem" stosuje się coraz powszechniej nie...

Ogłoszenia

PRACA: Serwisant maszyn pakujących

Jesteśmy prężnie rozwijającą się firmą  w branży maszyn pakującej. Obecnie poszukujemy osoby na stanowisko: serwisant maszyn pakujących.

CO? GDZIE? KIEDY?

grudzień, 2019

20,060FaniLubię
661ObserwującyObserwuj
475SubskrybującySubskrybuj
X