R e k l a m a

Wybory do Senatu: Wygrał Włodzimierz Bernacki, ale Adam Korta zadowolony

-

W niedzielnych wyborach do Senatu w naszym okręgu wyborczym (34) wygrał walczący o reelekcję Włodzimierz Bernacki z Proszowic, który w ostatnich latach był także wiceministrem edukacji. Przedstawiciel paktu senackiego – starosta bocheński Adam Korta – ma jednak powody do zadowolenia.

Ostateczne wyniki głosowania w wyborach do Senatu w okręgu 34, obejmującym powiaty bocheński, brzeski, proszowicki i wielicki:

  • Włodzimierz Bernacki – 98 347 głosów – 46,42 proc.
  • Adam Korta – 74 493 głosy – 35,16 proc.
  • Radosław Macoń – 22 378 głosów – 10,56 proc.
  • Bartłomiej Krzych – 16 654 głosy – 7,86 proc.

Blisko 100 tys. głosów na Włodzimierza Bernackiego w obliczu ogólnego spadku poparcia PiS – także w naszym regionie – robi wrażenie. To niemal identyczny wynik, jaki miał 4 lata temu: 97 648 głosów. Warto dodać, że kandydat zdobył takie poparcie prowadząc raczej skromną kampanię.

Włodzimierz Bernacki został senatorem drugi raz i – jak wskazują ogólnopolskie wyniki – ponownie będzie w senacie zasiadał w ławach opozycji.

Z zupełnie innego poziomu rozpoznawalności startował Adam Korta, któremu oczywiście wydatnie pomogło, że stał się kandydatem zjednoczonej opozycji. I – zgodnie z naszymi redakcyjnymi analizami/przewidywaniami – zdobył bardzo przyzwoity wynik: prawie 75 tys. głosów.

W powyborczy poniedziałek Adam Korta tryskał humorem – nie tylko ze względu na ogólnopolski wynik zjednoczonej opozycji, ale także dlatego, że wydaje się iż z jego punktu widzenia osiągnął swój cel: wzmocnienia swojej pozycji i potencjału na przyszłość, choćby w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych. W powiecie bocheńskim na Kortę zagłosowało ponad 20 tys. osób, w samej Bochni aż 8,8 tys. wyborców (jako punkt odniesienia i ciekawostkę dodam, że Stefan Kolawiński został burmistrzem na trzecią kadencję z poparciem 5,5 tys. głosów).

Paradoksalnie więc Adam Korta mimo, że przegrał z Włodzimierzem Bernackim nawet na swoim terenie/powiecie (wyjątkiem miasto Bochnia – tu zdecydowanie wygrał Korta), to obiektywnie rzecz biorąc ma pewne powody do zadowolenia. Choć niejeden pewnie oceni krytycznie, że to tylko doszukiwanie się przez kandydata na siłę pozytywów w ogólnie negatywnym dla niego rozstrzygnięciu.

Jeszcze zestawienie wyników obu kandydatów w poszczególnych powiatach należących do okręgu:

bocheńskibrzeskiproszowickiwielickisuma
W. Bernacki30 65425 45613 00429 23398 347
A. Korta20 40513 2766 00734 80574 493

W wyborach do Senatu „zamieszało” pojawienie się kandydatów z drugiego rzędu – Radosława Maconia (Konfederacja) i Bartłomieja Krzycha (Polska Jest Jedna). W sumie zgarnęli oni dość dużą pulę głosów wyborców – blisko 39 tysięcy.

Włodzimierz Bernacki podziękował wyborcom na portalu X: „Dziękuję Państwu za zaufanie!”.

Z kolei Adam Korta napisał (wytłuszczenia od redakcji): 74 493 – tyle osób zagłosowało na mnie w wyborach do Senatu. Serdecznie dziękuje mieszkańcom powiatu Wielickiego, Bocheńskiego, Proszowickiego i Brzeskiego za poparcie. To największe poparcie kandydata z Ziemi Bocheńskiej w historii. Raz jeszcze Wam dziękuję, jesteście wspaniali!”.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc