R e k l a m a

Niepołomice. Burmistrz i jego zastępca uznani przez sąd za winnych – jest wyrok

-

Sąd Rejonowy w Wieliczce uznał burmistrza Niepołomic oraz jego zastępcę winnymi zarzucanych przez prokuraturę czynów i skazał obu na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok próby. Wyrok nie jest prawomocny, a samorządowcy zapowiadają apelację.

Zarzuty stawiane przez prokuraturę dotyczyły przekroczenia uprawnień do jakich miało dojść podczas przetargu na budowę nowoczesnej Szkoły Podstawowej w Niepołomicach, w szczególności w związku z udzieleniem zamówienia publicznego na stworzenie wizji koncepcyjnej obiektu.

Prokurator oskarżył burmistrza Niepołomic i jego zastępcę o niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych przez inną osobę.

Wyrok

Wyrok (nieprawomocny) w tej sprawie zapadł 19 października – dziś poinformowała o nim oficjalnie Prokuratura Krajowa.

Jak wynika z komunikatu PK, Sąd Rejonowy w Wieliczce uznał burmistrza Niepołomic za winnego zarzucanych mu przez prokuratora czynów i skazał go na karę łączną 1 roku pozbawienia wolności zawieszając jej wykonanie na okres próby 1 roku. Sąd wymierzył też skazanemu grzywnę w wysokości 20 tysięcy złotych.

Z kolei zastępca burmistrza Niepołomic został przez sąd skazany na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 1 roku, ma też zapłacić grzywnę w wysokości 12 tysięcy złotych.

W tej samej sprawie sąd skazał także kierownika Referatu Przygotowania i Realizacji Inwestycji Gminy Niepołomice, uznając, że dopuścił się popełnienia zarzucanego czynu zabronionego wykonując polecenia swoich przełożonych. Mężczyzna został skazany na karę grzywny w wysokości 1500 zł.

Będzie apelacja

W krótkim oświadczeniu przesłanym do redakcji Bochnianin.pl, burmistrz Roman Ptak stwierdza:

– Zostałem nieprawomocnie uznany przez sąd I instancji za „winnego” wybudowania szkoły. Jednej z najnowocześniejszych w regionie. W mojej ocenie sąd bezpodstawnie uznał, że nie dopełniłem obowiązków, przekroczyłem uprawnienia przy wyborze autora koncepcji – wskazuje samorządowiec.

Podobny komunikat burmistrz zamieścił w mediach społecznościowych, dodając:

Nie mam problemu z patrzeniem w lustro przy codziennym goleniu. W swoim najgłębszym przekonaniu wiem, że nie złamałem prawa. Niepołomice zyskały nowoczesną szkołę, a jej koncepcja architektoniczna otrzymała wiele prestiżowych nagród. Dlatego spokojnie czekam na uzasadnienie i będę wnosił apelację.

Roman Ptak podziękował mieszkańcom za wsparcie, podsumowując: – Pracujemy dalej, dużo jeszcze mamy do zrobienia.

Sprawę relacjonowaliśmy w Bochnianin.pl – TUTAJ.

Czy wyrok oznacza, że burmistrz straci stanowisko?

Wyrok jest nieprawomocny, a burmistrz zapowiada apelację. W praktyce jej rozpatrzenie to kwestia nie tygodni, a miesięcy. Przez ten czas nic się nie zmieni, samorządowcy będą normalnie pełnić swoją funkcję.

Dopiero gdyby w II instancji wyrok został podtrzymany i się uprawomocnił, oznaczać to będzie utratę biernego prawa wyborczego (prawa wybieralności), co wiąże się z wygaśnięciem mandatu i utratą stanowiska (art. 11 par. 2 pkt. 1 kodeksu wyborczego).


Nowoczesna szkoła

Szkoła Podstawowa na Jazach w Niepołomicach to piękny, nowoczesny obiekt o oryginalnej architekturze, której motywem przewodnim został plaster miodu. Zbudowano go w latach 2016-17. Sfinansowana przez gminę inwestycja kosztowała ok. 20 mln zł.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc