Gmina Bochnia wycofa się z inwestycji w Nieszkowicach Małych i Stradomce? W tle tarcia z opozycją

-

W maju rada Gminy Bochnia uchwaliła, że samorząd dorzuci 900 tys. zł do remontu drogi w Nieszkowicach Małych i Stradomce. To inwestycja realizowana przez powiat bocheński, który ma załatwić pieniądze na pokrycie pozostałych 75 proc. kosztów. Jak ustalił Bochnianin.pl, jest bardzo prawdopodobne, że do realizacji zadania jednak nie dojdzie, bo duża część radnych chce uchylenia uchwały.

Inwestycja obejmuje remont drogi powiatowej i budowę przy niej chodników na odcinku 1 km w Nieszkowicach Małych oraz odcinku 200 metrów w miejscowości Stradomka. Będzie kosztować około 3,6 mln zł. Powiat złożył wniosek o jej dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, co zapewni połowę potrzebnej kwoty (wniosek został wysoko oceniony i czeka już tylko na podpis ministra). Na drugą połowę miały się złożyć środki z budżetu powiatu i budżetu gminy Bochnia (po 25 proc.).

Wiele wskazuje jednak na to, że rada gminy wycofa się ze swojej deklaracji. Zabraknie więc 900 tys. zł. Jak nieoficjalnie ustalił Bochnianin.pl, z dużym prawdopodobieństwem „wykolei” to całe zadanie, bo w budżecie powiatu nie ma środków, którymi można byłoby załatać tę nagłą dziurę.

Dlaczego radni chcą się wycofać?

Oficjalnie chodzi o to, aby te 900 tys. zł jednak przeznaczyć na inwestycje na drogach podległych gminie. Do wójta Marka Bzdeka wpłynęło pismo w tej sprawie od ośmiorga radnych, którzy wnioskują o „podjęcie działań by zwiększyć nakłady finansowe na zadania własne„. Ich zdaniem uchwała z maja powinna zostać uchylona. Proszą o „podjęcie w tym celu stosownych kroków prawnych”.

Pod pismem podpisali się radni:

  • Piotr Gajek
  • Władysław Bielak
  • Alina Skoczek
  • Barbara Kweczko
  • Stanisław Rachwał
  • Jacek Majchrzak
  • Bogdan Trzósło
  • Franciszek Pajor

Nieoficjalnie: Chodzi o zachowanie opozycji?

Sprawa wydaje się mieć jednak drugie dno. W kuluarach można usłyszeć, że duża część radnych jest zniesmaczona postępowaniem kolegów z opozycji (wskazuje się na „donosy” na władze gminy i ośrodka zdrowia, czy „bicie piany” wokół sprawy podwyżek stawek za wywóz odpadów oraz ogólnie – na fatalnie układającą się współpracę). Jednym z trójki radnych opozycyjnych jest Witold Kowalski, reprezentujący… Stradomkę.

Być może brak porozumienia w radzie przekroczył jakąś masę krytyczną i dlatego ma doczekać się wysłania sygnału takiego rodzaju?

Ostateczną decyzję podejmą radni

Czy rada gminy Bochnia rzeczywiście wycofa się ze współfinansowania remontu drogi powiatowej? Zdecydują radni – uchwała w tej sprawie zostanie poddana pod głosowanie na nadzwyczajnej sesji w przyszłym tygodniu. Rada Gminy Bochnia liczy 15 osób.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Wybory do Sejmu. Szef PSL „jedynką” na liście w naszym okręgu

Na dzisiejszej konwencji Polskiego Stronnictwa Ludowego w Płocku ogłoszono liderów wspólnych list wyborczych tworzonych przez PSL i Koalicję Polską.

Londyn. Rozprawa ws. ekstradycji Czesława K. dopiero 1 października

1 października w londyńskim sądzie odbędzie się rozprawa ws. ekstradycji podejrzanego Czesława K., męża Grażyny Kuliszewskiej, której ciało w lutym...

Jarmark Wiśnickie Specjały i Festiwal Kapel Weselnych – ZDJĘCIA

W czwartek w Nowym Wiśniczu odbył się Jarmark Wiśnickie Specjały. Wydarzeniu towarzyszył IV Festiwal Kapel Weselnych. Zobacz galerię zdjęć.

Gmina Bochnia. Mieszkańcy wyprosili z zebrania „dwóch muszkieterów”

Zaskakujący przebieg miało zebranie wiejskie w Nieszkowicach Małych, które odbyło się tam w miniony wtorek. W pewnym momencie mieszkańcy sołectwa przegłosowali... wyproszenie...

Niedziela na Uzborni: Kowbojska Scena Letnia

A gdyby choć na chwilę przenieść się na dziki zachód? I sprawdzić czy na dzikim zachodzie żyją dziki! I czy są bardziej...

Ogłoszenia i Artykuły promocyjne

Dance&Fitness House w Bochni: Ruszyła sprzedaż karnetów na zajęcia

Ruszyła przedsprzedaż karnetów na zajęcia taneczne i akrobatyczne w Dance&Fitness House w Bochni. Jeśli kupicie karnet do...

PRACA w PROFITECT: Przedstawiciel handlowy

Firma Profitect z siedzibą w Bochni na ul. Partyzantów 23 zajmująca się produkcją wiązek elektrycznych poszukuje kandydatów...

Dni Gminy Borzęcin. Zaproszenie do koncertowej stolicy regionu – PROGRAM

CISAK&COLDWAVE, BETEO, GROMEE, KAEN, ELLIXIR, SHANTEL, WEEKEND, LANBERRY, ENEJ to gwiazdy tegorocznych, jubileuszowych X Dni Gminy Borzęcin...

CO? GDZIE? KIEDY?

sierpień, 2019

31sie21:00Ania Wyszkoni - koncertPożegnanie Lata w Gminie Rzezawa

Więcej wydarzeń
19,181FaniLubię
621ObserwującyObserwuj
X