R e k l a m a

Gmina Bochnia wycofa się z inwestycji w Nieszkowicach Małych i Stradomce? W tle tarcia z opozycją

-

W maju rada Gminy Bochnia uchwaliła, że samorząd dorzuci 900 tys. zł do remontu drogi w Nieszkowicach Małych i Stradomce. To inwestycja realizowana przez powiat bocheński, który ma załatwić pieniądze na pokrycie pozostałych 75 proc. kosztów. Jak ustalił Bochnianin.pl, jest bardzo prawdopodobne, że do realizacji zadania jednak nie dojdzie, bo duża część radnych chce uchylenia uchwały.

Inwestycja obejmuje remont drogi powiatowej i budowę przy niej chodników na odcinku 1 km w Nieszkowicach Małych oraz odcinku 200 metrów w miejscowości Stradomka. Będzie kosztować około 3,6 mln zł. Powiat złożył wniosek o jej dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, co zapewni połowę potrzebnej kwoty (wniosek został wysoko oceniony i czeka już tylko na podpis ministra). Na drugą połowę miały się złożyć środki z budżetu powiatu i budżetu gminy Bochnia (po 25 proc.).

Wiele wskazuje jednak na to, że rada gminy wycofa się ze swojej deklaracji. Zabraknie więc 900 tys. zł. Jak nieoficjalnie ustalił Bochnianin.pl, z dużym prawdopodobieństwem „wykolei” to całe zadanie, bo w budżecie powiatu nie ma środków, którymi można byłoby załatać tę nagłą dziurę.

Dlaczego radni chcą się wycofać?

Oficjalnie chodzi o to, aby te 900 tys. zł jednak przeznaczyć na inwestycje na drogach podległych gminie. Do wójta Marka Bzdeka wpłynęło pismo w tej sprawie od ośmiorga radnych, którzy wnioskują o „podjęcie działań by zwiększyć nakłady finansowe na zadania własne„. Ich zdaniem uchwała z maja powinna zostać uchylona. Proszą o „podjęcie w tym celu stosownych kroków prawnych”.

Pod pismem podpisali się radni:

  • Piotr Gajek
  • Władysław Bielak
  • Alina Skoczek
  • Barbara Kweczko
  • Stanisław Rachwał
  • Jacek Majchrzak
  • Bogdan Trzósło
  • Franciszek Pajor

Nieoficjalnie: Chodzi o zachowanie opozycji?

Sprawa wydaje się mieć jednak drugie dno. W kuluarach można usłyszeć, że duża część radnych jest zniesmaczona postępowaniem kolegów z opozycji (wskazuje się na „donosy” na władze gminy i ośrodka zdrowia, czy „bicie piany” wokół sprawy podwyżek stawek za wywóz odpadów oraz ogólnie – na fatalnie układającą się współpracę). Jednym z trójki radnych opozycyjnych jest Witold Kowalski, reprezentujący… Stradomkę.

Być może brak porozumienia w radzie przekroczył jakąś masę krytyczną i dlatego ma doczekać się wysłania sygnału takiego rodzaju?

Ostateczną decyzję podejmą radni

Czy rada gminy Bochnia rzeczywiście wycofa się ze współfinansowania remontu drogi powiatowej? Zdecydują radni – uchwała w tej sprawie zostanie poddana pod głosowanie na nadzwyczajnej sesji w przyszłym tygodniu. Rada Gminy Bochnia liczy 15 osób.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia