R e k l a m a

W sobotę w Niepołomicach: Dziady i opowieści o słowiańskiej codzienności

-

Stowarzyszenie Jaruna oraz Drużyna Wojów Wiślańskich KRAK zapraszają w sobotę 4 listopada 2023 r. na opowieści o słowiańskiej codzienności oraz “Dziady”.

Przedstawienia teatralne i prelekcje Drużyny KRAK osadzone w czasach X-XI w. pozwolą przybliżyć stary słowiański obrzęd, jesienne Dziady. Dodatkowo rzemieślnicy i wojowie pokażą i opowiedzą o kuchni, strojach, zaproszą na stoisko skórnika, kucharza, sukiennika, kowala, garncarza, zaprezentują techniki walki i uzbrojenia.

Program

  • 11.00-15.45 opowieści o słowiańskiej codzienności (prelekcje i pokazy) – na Zamku Królewskim i w parku miejskim
  • 16.00-16.30 inscenizacja Dziadów – nad stawem przy Zamkowej (spotykamy się w parku i wspólnie podejdziemy do ogniska).

Wydarzenie jest otwarte i ma charakter edukacyjny.

Inscenizacja “Dziadów” jest realizowana w ramach projektu Spotkania ze Słowianami, finansowanego ze środków Gminy Niepołomice.


Za Wikipedią:

Dziady – w folklorze słowiańskim określenie na duchy przodków oraz zbiór przedchrześcijańskich obrzędów, rytuałów i zwyczajów, które były im poświęcone. Istotą tych obrzędów było „obcowanie żywych z umarłymi”, a konkretnie nawiązywanie relacji z duszami przodków, okresowo powracającymi do siedzib z czasów swojego życia. Celem działań obrzędowych było pozyskanie przychylności zmarłych, których uważano za opiekunów w sferze płodności i urodzaju.

W ramach obrzędów dziadów przybywające na „ten świat” dusze należało ugościć, aby zapewnić sobie ich przychylność i jednocześnie pomóc im w osiągnięciu spokoju w zaświatach. Podstawową formą obrzędową było karmienie i pojenie dusz (np. miodem, kaszą, jajkami, kutią i wódką) podczas specjalnych uczt przygotowywanych w domach lub na cmentarzach (bezpośrednio na grobach).

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia