R e k l a m a

„Świat się zmienia”. Festiwal Robotyki i Programowania w Brzesku – ZDJĘCIA

-

Każdy powinien mieć plan awaryjny na swoją aktywność zawodową. Jedynym stałym elementem transformacji rynku pracy jest zmiana. Takie wnioski płyną z większości prezentacji, które odbyły się podczas Festiwalu Automatyki, Robotyki i Programowania w Brzesku. Spotkanie w praktyce stało się także formą targów pracy. 

Druga edycja przedsięwzięcia cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem niż ubiegłoroczna impreza.

Praktycznie na każdym stanowisku jest coś, co przykuwa uwagę. Myślę że mamy tutaj około 600 uczniów szkół podstawowych zarówno z powiatu brzeskiego, bocheńskiego i tarnowskiego – relacjonował Seweryn Kozub, prezes Stowarzyszenia Be Active. To właśnie ono wraz z Zespołem Szkół Technicznych i Branżowych zorganizowało imprezę. Wśród uczniów, którzy w pierwszym dniu odwiedzili halę szkoły było sporo młodych ludzi, wiążących swoje kształcenie z takimi specjalnościami jak: automatyka, mechatronika, robotyka czy informatyka. 

Seweryn Kozub, prezes Stowarzyszenia Be Active. To właśnie ono wraz z Zespołem Szkół Technicznych i Branżowych zorganizowało wydarzenie.

Dla mnie zasadnicze przy wyborze kierunku będzie, żeby gwarantował niezłe zarobki. Myślę, że informatyka będzie najlepsza. Albo technikum w podobnej specjalności – zastanawiał się Kevin Cieśla, który wraz ze swoją klasą przyjechał ze Szkoły Podstawowej w Lewniowej.

Zdaniem Eweliny Matus, nauczycielki szkoły w Lewniowej, która na festiwal przywiozła wychowanków, to potrzebna impreza, ponieważ pozwala przemyśleć, w jakim kierunku młodzież powinna pójść w przyszłości. Sami uczniowie głównie oglądali prezentowane stanowiska, rzadziej zadawali pytania. – Tutaj chyba ogrom prezentacji ich lekko przeraża. Dopiero jak wracamy do szkoły, to jest olśnienie, że mogłem jeszcze o to i o to zapytać – tłumaczyła nauczycielka z Lewniowej.   

Do tego, że informatyka wcale nie jest taka straszna przekonywał młodszych kolegów Grzegorz Rabiasz, uczeń klasy drugiej informatycznej brzeskiej Zielonki. – Mamy dość dużo praktycznych zajęć. No i nie ma takich rzeczy bardzo trudnych. Więc myślę o studiach w tym kierunku i o tym, aby w przyszłości zostać informatykiem – deklarował.

Jerzy Soska, dyrektor Szkół Technicznych i Branżowych zwrócił uwagę na fakt, że nowe rozwiązania coraz szybciej się upowszechniają. Przy klasycznym telefonie proces ten zajął 50 lat, przy komórkowym 12, a takie portale jak Facebook stały się powszechne w ciągu 2-3 lat. – Nasza szkoła chce się rozwijać i wystąpiliśmy do Ministerstwa Edukacji o to, aby powstało u nas jedyne w kraju Branżowe Centrum Umiejętności w zakresie mechatroniki – zapowiadał dyrektor podczas Konferencji Technologicznej, która towarzyszyła targom. Jako przykład specjalności, które będą zyskiwać na znaczeniu podał cyberbezpieczeństwo, czy szeroko rozumiane umiejętności techniczne.

Pierwszy dzień imprezy skierowany był do ostatnich klas szkół podstawowych. W kolejnym dniu zaproszone były dzieci i osoby dorosłe. We współpracy z Kołem Gospodyń Miejskich Brzeszczanki, które znane są z organizacji kursów programowania dla dziewcząt, organizatorzy skupili się na edukacji młodszych uczniów poprzez zabawę. Analizowali też możliwości przekwalifikowania się dorosłych. Swoje stoiska promocyjne prezentowali partnerzy brzeskiej „Zielonki”, firmy z regionu, działające w branży związanej z automatyzacją.

Mamy tu robota serwującego drinki bezalkoholowe. Ale w praktyce zajmujemy się projektowaniem i budowaniem zrobotyzowanych stacji dla przemysłu. Działamy w branżach, które rozwijają się bardzo szybko – wyjaśniał Piotr Duszczenko, specjalista do spraw robotyki w firmie Proster. – Za pomocą takich okularów rozszerzonej rzeczywistości odbywają się wirtualne szkolenia dla służb utrzymania ruchu. Budujemy linie i maszyny bardzo prototypowe i dużo mamy własnych rozwiązań, szczególnie jeżeli chodzi o produkcję dla przemysłu motoryzacyjnego nasze opracowania są unikatowe, powstałe we własnej pracowni projektowej w oparciu o innowacyjny park maszynowy – przekonywał Bartłomiej Juszczyk, programista tarnowskiej firmy ELPLC S.A.

Wśród przedsiębiorstw prezentujących ekspozycje były także takie jak: Bohle Gruppe, CANPACK S.A Fabryka Puszek Napojowych Brzesko, Carlsberg Polska, IGLOO Sp. z o.o.,  MILOO–ELECTRONICS Sp. z o.o., MABUCHI MOTOR Poland sp. z o.o. i Arcom. – Nie miałem pojęcia, że w najbliższym sąsiedztwie działają firmy tak zaawansowane technologicznie. To co robią jest pasjonujące – dziwił się pan Grzegorz z Jadownik, który na Festiwal przyjechał z dwoma synami. 

Wydarzenie odbywało się pod patronatem honorowym Marty Malec-Lech z zarządu województwa i starosty brzeskiego Andrzeja Potępy. Zostało zrealizowane w ramach otwartego konkursu ofert Województwa Małopolskiego „Małopolska! Postaw na edukację”. Patronat medialny sprawował Bochnianin.pl.

– Świat się zmienia, nowoczesne technologie wkraczają niemal do każdej dziedziny naszego życia. Widzimy, że są w medycynie, przemyśle i musimy przygotować młodych ludzi do tego, żeby potrafili przygotować się na nadchodzący rynek pracy – podkreślała Marta Malec – Lech.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc