R e k l a m a

Spacer po cmentarzu: Bocheńscy uczestnicy Powstania Warszawskiego

-

Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni w niedzielę 4 sierpnia zaprasza na spacer po bocheńskiej nekropolii. Spacer dwudziesty: „Bocheńscy uczestnicy Powstania Warszawskiego. W 75. rocznicę”. Początek o godz. 14.00 przy głównej bramie wejściowej na cmentarz od ulicy Orackiej w Bochni.

Odwiedzimy groby uczestników powstania spoczywających na bocheńskiej nekropolii, a także tych mieszkańców naszego miasta, którzy jesienią 1944 r. pospieszyli z pomocą wysiedlonym warszawiakom przyjmując ich w swoich domach w Bochni. Wspominać będziemy tych, którzy zginęli lub zaginęli w Warszawie, lub w niemieckich obozach zagłady, gdzie trafili jako jeńcy po upadku powstania. Po niektórych pozostały na cmentarzu symboliczne epitafia. Przetrwali w pamięci bliskich, ale także w publikacjach dotyczących tamtego wydarzenia – mówi Jan Flasza, dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

Niedawno do zbiorów czytelni muzealnej została podarowana książka „Redemptoryści Woli”. Jej ofiarodawca i autor, w jednej osobie, o. Paweł Mazanka, przypomina 30 zakonników tego zgromadzenia, rozstrzelanych na Woli 6 sierpnia 1944 r. Był wśród nich o. Józef Palewski (1867-1944), przed wojną wikary w parafii św. Mikołaja w Bochni. Znalazł się on wśród 122 polskich ofiar hitleryzmu, wobec których otwarto, 17 września 2003 r., proces beatyfikacyjny. Wspomniana książka wydana przez Wydawnictwo Homo Dei w Krakowie w 2018 r. dostępna jest w muzealnej bibliotece. Jej okładkę ilustruje fragment obrazu ks. Stanisława Nowaka Rozstrzelani redemptoryści – dodaje Jan Flasza.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc