R e k l a m a

Bochnia. Będzie podwyżka opłat za odbiór odpadów. 12 radnych zagłosowało „za”

-

Większość radnych poparła projekt uchwały, który od stycznia 2024 r. podwyższy miesięczną opłatę za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców Bochni z 33 zł na 35,50 zł. Nadzwyczajna sesja poświęcona tylko tej sprawie odbyła się w poniedziałek i miała dość burzliwy przebieg.

Przypomnijmy: w drugim przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od mieszkańców Bochni w 2024 roku wpłynęły dwie oferty: na ok. 10,4 mln zł i ok. 12,4 mln zł. To więcej niż można uzyskać z opłat od mieszkańców przy obecnej stawce 33 zł (9,6 mln zł). Dlatego urzędnicy przygotowali projekt uchwały podwyższający opłatę na 35,50 zł i na wniosek burmistrza zwołano nadzwyczajną sesję. O tym w jaki sposób wyliczono nową opłatę pisaliśmy TUTAJ.

Głosowanie projektu uchwały poprzedziła długa, bo trwająca ponad godzinę, dyskusja. Radni rozmawiali m.in. o spalarni odpadów, segregacji odpadów, czy przetargach w sąsiednich gminach. Szczegółowa relacja z tej dyskusji wkrótce na łamach Bochnianin.pl.

Podczas głosowania uchwały było sporo zamieszania. Najpierw wniosek o pozostawienie opłat na dotychczasowym poziomie w imieniu trzyosobowego klubu Bocheńska Wspólnota Samorządowa złożył radny Jerzy Lysy. Wniosek poparło 6 radnych, co przy 5 głosach przeciw oznaczało zaakceptowanie wniosku.

Wynik głosowania wniosku o pozostawienie opłaty na dotychczasowym poziomie:

ZA (6): Marta Babicz, Zenona Banasiak, Jerzy Lysy, Janusz Możdżeń, Łucja Satoła-Tokarczyk, Damian Słonina;

WSTRZYMALI SIĘ (9): Marek Bryg, Andrzej Dygutowicz, Edward Dźwigaj, Celina Kamionka, Bogdan Kosturkiewicz, Anna Morajko, Krzysztof Sroka, Alicja Śliwa, Kazimierz Wróbel;

NIEOBECNY (1): Stanisław Dębosz.

Po prezentacji wyniku pojawiły się wątpliwości o interpretację. – Państwa wniosek uzyskał poparcie radnych w związku z tym stoi on w sprzeczności z uchwałą, która została przygotowana przez pana burmistrza. Pytanie jest następujące: czy w tej sytuacji, jeśli nie było zmiany porządku obrad, czy mamy głosować uchwałę, czy nie? Jeżeli będzie uchwała na „tak” to będzie powodowała, że wniosek nie będzie już ważny? – zapytał Bogdan Kosturkiewicz, przewodniczący Rady Miasta Bochnia.

Po przerwie prawniczka magistratu powiedziała, że „wniosek pana radnego nie był wnioskiem formalnym dotyczącym zmiany porządku obrad dzisiejszej sesji” (na co i tak wymagana jest zgoda wnioskodawcy, czyli burmistrza) i radni powinni głosować uchwałę w formie zaproponowanej przez burmistrza.

Przewodniczący rady posiłkując się przedstawioną opinią prawną zarządził głosowanie uchwały uwzględniającej podwyżkę opłaty (było to poprzedzone kolejną dyskusją – szczegóły wkrótce). Zmianę poparło większość radnych.

Wynik głosowania uchwały ws. zmiany stawki za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców Bochni:

ZA (12): Jan Balicki, Marek Bryg, Andrzej Dygutowicz, Bogusław Dźwigaj, Edward Dźwigaj, Eugeniusz Konieczny, Bogdan Kosturkiewicz, Kinga Przyborowska, Łucja Satoła-Tokarczyk, Krzysztof Sroka, Kazimierz Ścisło, Alicja Śliwa;

WSTRZYMALI SIĘ (4): Zenona Banasiak, Celina Kamionka, Anna Morajko, Kazimierz Wróbel;

NIEOBECNY (1): Stanisław Dębosz.

Nowe stawki mają obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc