R e k l a m a

Małopolska kurator oświaty odwołana. „Czarny czas dla edukacji się skończył”

-

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak została odwołana. Decyzję osobiście ogłosiła dziś w Krakowie nowa minister edukacji Barbara Nowacka.

– W kampanii wyborczej partie związane z Koalicją 15 Października obiecywały ulgę polskiej szkole, a Małopolska jest w tym biczu ukręconym na dyrektorów, nauczycieli oraz młode osoby uczęszczające do szkół absolutnie symboliczna – zaczęła spotkanie z dziennikarzami Barbara Nowacka.

– Dzisiaj mamy przyjemność poinformować młodzież, nauczycielki i nauczycieli, dyrektorów szkół oraz rodziców w Małopolsce, że czarny czas dla edukacji, średniowiecze, które wam próbowano zaprowadzić w Małopolsce, w postaci pani kurator Nowak, właśnie się skończyło. Dziś podpisałam odwołanie pani kurator Barbary Nowak z pełnienia funkcji – przekazała szefowa ministerstwa edukacji.

– To dobra wiadomość dla szkół ponieważ pani Nowak zajmowała się absolutnie nie tym, czym powinien zajmować się kurator oświaty – mówiła Barbara Nowacka.

Z kolei nowy wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar dorzucił:

– Kuratorium pod kierunkiem pani kurator Nowak było uosobieniem, symbolem wszystkiego tego, czemu Polacy powiedzieli „nie” w ostatnich wyborach parlamentarnych. Było symbolem pogardy, dominacji ideologii nad zdrowym rozsądkiem, absolutnego braku poszanowania dla drugiego człowieka. Jest to symboliczne i bardzo się cieszę, że pierwsza wizyta ministra tu w urzędzie wojewódzkim, w nowych czasach, to wizyta w tak radosnym, nie boję się powiedzieć tego słowa, powodzie.

Wojewoda zapytany o to, czy odwołanie zostanie dostarczone Barbarze Nowak osobiście, odpowiedział: – Myślę, że pani kurator oczekuje jego otrzymania. Natomiast chętnych do tego by je doręczyć nie brakowało...

Konferencja prasowa odbywała się z udziałem m.in. parlamentarzystów KO z województwa. Z naszego okręgu obecni byli Robert Wardzała oraz Urszula Augustyn, która o zdymisjonowanie Barbary Nowak apelowała oficjalnie do poprzedniego ministra edukacji Przemysława Czarnka – czytaj TUTAJ.

Do czasu rozstrzygnięcia konkursu na stanowisko kurator oświaty, pełniącą obowiązki będzie Gabriela Olszowska. – Uwielbiam pracować i będę pracować – to jest najważniejsza rzecz. Kurator oznacza opiekun, to nie prokurator. Dzieciaki, ludzie związani z oświatą, rodzice, samorządy uczniowskie, nauczyciele i dyrektorzy – możemy wspomóc się nawzajem i będziemy rozwiązywać nasze problemy. Myślę, że następne wyniki PISA będą lepsze.

Gdy trwała konferencja prasowa, odwołana kurator oświaty pożegnała się na portalu X:

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc