R e k l a m a

Bocheńscy radni chcą wyeliminować gawrony z Plant Salinarnych i Placu Turka

-

Wniosek o podjęcie działań mających na celu wyeliminowanie gnieżdżących się gawronów na terenie Plant Salinarnych i Placu Turka przegłosowali podczas grudniowej sesji bocheńscy radni.

Autorem wniosku jest radny Damian Słonina.

Trwają prace na Plantach Salinarnych. Wiele razy zwracaliśmy się z wnioskiem, aby usunąć z drzew gniazda gawronów, które tam zalegają. W tym momencie jest taka możliwość ponieważ prowadzona jest przycinka (drzew) i są tam odpowiednie służby, które mogłyby się tym zająć. Nie ma sezonu lęgowego, więc zapewne nie wymagałoby to dodatkowych procedur, wniosków i zgód – powiedział radny Damian Słonina.

Proponuję i proszę pana burmistrza, aby podjął działania, aby wykorzystać tę okazję i wyeliminować te gniazda, gnieżdżenie tych ptaków w tamtym rejonie. Planty zostaną odnowione, będą nowe alejki, będzie – miejmy nadzieję – uczęszczane to miejsce przez mieszkańców, a sami wiemy jaki dyskomfort użytkowania powoduje gniazdowanie tych ptaków. Jeżeli jest możliwość to od razu podobne działania powinny zostać podjęte na Placu Turka – dodał Damian Słonina.

Inwestycja realizowana jest pod ścisłym nadzorem ornitologicznym. Takie działania nie są możliwe do prowadzenia bezpośrednio w taki sposób. Mamy w Bochni ostoję gawrona i musicie państwo mieć tego świadomość. Nie mogą być prowadzone takie działania bez odpowiedniego przygotowania, bez odpowiednich decyzji środowiskowych. To nie jest takie proste, że poprzycinamy gałęzie i usuniemy gniazda, nie chciałbym tego spłycać do takiego poziomu – odpowiedział Rafał Nosek, naczelnik wydziału inwestycji, rewitalizacji miasta i funduszy zewnętrznych w Urzędzie Miasta Bochnia.

Nie ma jeszcze okresu lęgowego, więc proszę, aby takie działania o których pan teraz wspomniał podjąć, tak żeby przed wiosną, jeżeli będzie pozytywna decyzja, można było je zrealizować – mówił radny Damian Słonina.

Ponadto radna Anna Morajko zaapelowała, aby gniazda usunąć przynajmniej z drzew znajdujących się wzdłuż alejek.

Wniosek o „podjęcie działań mających na celu wyeliminowanie gnieżdżących się gawronów na terenie Plant Salinarnych i Placu Turka” przegłosowano jednogłośnie („za” było 20 radnych, nie głosował Jerzy Lysy).

Czytaj również:
Radni dyskutowali o zmieniających się Plantach Salinarnych

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia