R e k l a m a

Bardzo duże zanieczyszczenie powietrza w Bochni i regionie

-

Siarczyste mrozy przyczyniły się do znacznego pogorszenia jakości powietrza. Wskaźniki czujników systemu Airly zamontowane w Bochni i okolicy notują w ostatnich dniach wielokrotnie przekroczone normy zawartości pyłów PM 10 i PM 2,5.

Od kilku dni czujniki wskazują na znacznie podwyższone wartości, co skorelowane jest z aktualną pogodą. We wtorek o godz. 21.00 czujnik na Szkole Podstawowej nr 2 w Bochni pokazał wartość 211 µg/m³ dla pyłu PM 2,5, co oznacza 1404 proc. normy (norma WHO dla PM 2,5: 15 µg/m³, dla PM 10: 45 µg/m³). Dziś rano urządzenie zanotowało ponad 1200 proc. normy.

Czym są pyły PM 10 i PM 2,5? Pyły PM 10 oraz PM 2,5 stanowią grupy zanieczyszczeń atmosferycznych, skoncentrowanych na frakcji cząstek stałych unoszących się w powietrzu. Skróty PM wywodzą się z angielskiego terminu „particulate matter”. Natomiast liczby 10 i 2,5 odnoszą się do średnicy aerodynamicznej tych cząstek.

Pył PM 2,5 uznawany jest za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka, ponieważ jest bardzo drobny i w takiej postaci może przedostać się bezpośrednio do krwiobiegu. Z kolei PM 10 jest szkodliwy m.in. ze względu na zawartość rakotwórczych metali ciężkich (benzopireny, furany, dioksyny).

Sytuacja powinna poprawić się w czwartek, bo prognozowane są wyższe temperatury i wiatr w porywach do 50 km/h.

źródło: meteo.pl

Czytaj również:

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia