R e k l a m a

Bocheńska legenda dla węgierskich pątników

-

Dwa lata temu wydział promocji bocheńskiego magistratu zamówił w Wydawnictwie Regis polsko-węgierską wersję Legendy o pierścieniu św. Kingi. Jak mówi Tomasz Ryncarz – Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta – dzięki bardzo dobrej współpracy z Panem Andrzejem Kalinowskim – Konsulem Rzeczypospolitej Polskiej w Budapeszcie, przygotowany wtedy nakład trafił między innymi do szkół i bibliotek na Węgrzech. 

Tymczasem do Wydawnictwa Regis zwrócił się ostatnio Instytut Polski w Budapeszcie z propozycją wznowienia tej pozycji z okazji obchodzonego na Węgrzech jubileuszu 800-lecia urodzin bohaterki tej legendy. Co ciekawe, gdy sięgniemy do polskich opracowań biograficznych św. Kingi, to przekonamy się, że jej prawdopodobna data urodzin to 5 marca 1234 roku. Jeszcze niedawno przyjmowano, że owszem był to marzec – ale 1224 roku. Okazuje się jednak, że na Węgrzech w dalszym ciągu obchodzi się tę wcześniejszą datę urodzin, a zatem w tym roku świętowane są tam bardzo uroczyście okrągłe osiemsetne urodziny żony wielce zasłużonego dla Bochni księcia Bolesława Wstydliwego.

Pierwsze uroczystości jubileuszowe odbyły się w połowie marca. Do Budapesztu wraz z setką pielgrzymów przypłynął Dunajem statek z relikwiami św. Kingi. Jak informuje dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie – pani Dominika Teske, każdy z pątników otrzymał egzemplarz legendy. Książki będą też rozdawane w czerwcu, kiedy to zaplanowano dalszy ciąg obchodów jubileuszowych. – Zamówiony nakład legend postanowiliśmy zawieźć do Budapesztu osobiście, by mieć pewność, że książki nie spóźnią się na zaplanowane uroczystości – mówi Anita Własnowolska-Bielak z Wydawnictwa Regis. – Przy okazji spotkaliśmy się z przemiłą dyrektor Instytutu i przekazaliśmy pamiątkowe upominki od Miasta Bochni. Nie omieszkaliśmy też przekazać Bibliotece Instytutu kilku naszych publikacji

Warto dodać, że Instytut Polski w Budapeszcie to polska placówka kulturalna w stolicy Węgier, podlegająca Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP. Jej oficjalne otwarcie miało miejsce kilkanaście tygodni przed wybuchem II wojny światowej – 24 maja 1939 roku. Za dwa miesiące ta jedna z najstarszych działających za granicą polskich instytucji kulturalnych będzie obchodzić swój jubileusz – 85-lecia istnienia. W 1964 instytut został przeniesiony pod obecny adres przy ul. Nagymező 15 – kilkaset metrów od węgierskiego parlamentu. Siedzibę instytutu odwiedza rocznie ponad 30 tys. osób. Rocznie odbywa się tu 7-8 wystaw. W ubiegłym tygodniu otwarto właśnie wystawę pt. Polak, Węgier. Do plakatu! Składa się ona z prac studentów czterech uczelni artystycznych w Polsce i czterech na Węgrzech.

Węgry od dziesięcioleci są jedną z ulubionych destynacji turystycznych dla Polaków, a w ostatnich latach widoczny jest również stale rosnący trend w przyjazdach węgierskich turystów do Polski, w tym również do Małopolski.

źródłoinf. prasowa

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia