R e k l a m a

Prestiżowe osiągnięcia akordeonowe Bartłomieja Widełki

-

Powiat bocheński może pochwalić się utalentowaną młodzieżą, która reprezentuje ziemię bocheńską w Polsce oraz poza jej granicami. Jednym z nich jest 17-letni Bartłomiej Widełka, mieszkaniec Królówki, który z wyróżnieniem ukończył I stopień szkoły muzycznej w Bochni. Obecnie jest uczniem IV klasy II stopnia OSM w Przemyślu w klasie akordeonu Dariusza Baszaka. Bartek jest laureatem ok. 40 konkursów akordeonowych ogólnopolskich jak i międzynarodowych.

Tegoroczny rok szkolny Bartek kończy kolejnymi sukcesami ogólnopolskimi i międzynarodowymi. 11 listopada 2023 roku wziął udział w VII Festiwalu Muzyki Polskiej z okazji Święta Niepodległości na Węgrzech, w mieście Gyor. Młodzi artyści z Czech, Polski, Niemiec, Słowacji i Węgier prezentowali różnorodny program, głównie utwory polskich kompozytorów. Nagrody na festiwalu ufundowały Ambasada RP w Budapeszcie i Samorząd Narodowości Polskiej w Gyor, które wręczyli konsul RP Andrzej Kalinowski oraz Peter Kolonics, przewodniczący samorządu. Bartek otrzymał nagrodę za najbardziej wirtuozowską prezentację utworu.

Osiągnięcia Bartka w 2024 roku to:

  • 2. miejsce na 39. Vamo Akkordeonwettbewerb w Wiedniu, Austria (24-25 lutego);
  • 2. miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Polskiej w Jarosławiu (21-22 marca);
  • 1. miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym Centrum Edukacji Artystycznej, specjalność akordeon II stopnia (19 kwietnia). To prestiżowy konkurs, bez podziału na kategorie wiekowe, z jasno określonym programem trwającym 35 minut. Bartek konkurował z uczniami V i VI klasy, a w jury zasiadali najwięksi specjaliści w dziedzinie polskiej akordeonistyki;
  • 1. miejsce na XXII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku (24-27 kwietnia), w kategorii do 19 lat, z najwyższą punktacją;
  • 1. miejsce na 45. International Accordion Competition w Puli, Chorwacja (7-10 maja), z najwyższą punktacją w swojej kategorii wiekowej (97,40/100). Jurorom przewodniczyła prof. Elizabeth Moser ze Szwajcarii. Jurorzy byli pod wrażeniem techniki gry Bartka i jego scenicznej wrażliwości.

W tym roku Bartek otrzymał stypendia za wybitne osiągnięcia artystyczne: Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Zarządu Województwa Podkarpackiego „Nie zagubić talentu”, stypendium Prezydenta Miasta Przemyśl, stypendium Dyrektora Szkoły, a od 2022 roku jest Stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci programu Zdolni pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.

Bartek ma na swoim koncie również wiele koncertów, m.in. na obchodach 70-lecia Szkoły Muzycznej w Egerze na Węgrzech, gdzie koncertował w duecie ze swoim kolegą, z cyklu Młoda Katedra Akordeonu na Akademii Muzycznej w Katowicach, w Łazienkach Królewskich w Warszawie w duecie ze skrzypcami, w Pałacu Szustra oraz na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. W Niedzielę Palmową w Lipnicy Murowanej zagrał w Kościele św. Leonarda na koncercie „Akordeon w odsłonie klasyki”, zorganizowanym przez Dom Kultury, Wójta Gminy Lipnica Murowana oraz księdza dziekana.

źródłoinf. prasowa

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia