Droga w Nieszkowicach. Powiat dostał dotację na remont, co zrobi gmina Bochnia?

-

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o przyznanych przez ministerstwo środkach w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Pieniądze dostanie m.in. Powiat Bocheński na remont drogi w Nieszkowicach Małych i Stradomce. To ta inwestycja, ze współfinansowania której w kontrowersyjnych okolicznościach wycofała się gmina Bochnia. Czy gminni radni zmienią zdanie? Bez tego remontu raczej nie będzie.

Pod koniec lipca rada gminy Bochnia na nadzwyczajnej sesji uchyliła uchwałę, na mocy której samorząd miał dorzucić 900 tys. zł do budowy chodnika i remontu drogi powiatowej biegnącej przez Nieszkowice Małe i Stradomkę.

Inwestycję ma realizować Powiat Bocheński. Ma ona kosztować około 3,6 mln zł. Powiat złożył wniosek o jej dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, co zapewnić miało połowę potrzebnej kwoty. Na drugą połowę miały się złożyć środki z budżetu powiatu i budżetu gminy Bochnia (po 25 proc.).

Dobra wiadomość jest taka, że ministerstwo przyznało dotację wyższą – 60 proc. wartości zadania, co oznacza, że wkład gminy Bochnia byłby nieco mniejszy: 20 proc., czyli około 720 tys. zł.

Więcej dobrych wiadomości nie ma. Na razie obowiązuje bowiem lipcowa uchwała rady gminy, którą wycofano się ze współfinansowania zadania. W rozmowie z Bochnianin.pl starosta Adam Korta mówi wprost, że bez tego inwestycji nie będzie, bo powiat nie ma środków finansowych, którymi mógłby załatać tę dziurę. Swoją drogą problemem byłoby chyba również samo rozliczenie dotacji, bo we wniosku dodatkowe punkty przyznawano za współpracę z samorządem gminnym.

Co w tej sytuacji? – Będę chciał się spotkać i z wójtem i z radnymi, którzy głosowali za ściągnięciem tych środków, by przekonywać ich do tego, by w obliczu przyznanej dotacji ponownie zabezpieczyli środki w budżecie gminy mówi Adam Korta. – Będę ich namawiać, żeby zmienili decyzję, zobaczymy jaki to przyniesie efekt.

Starosta liczy, że rada gminy sprawnie podejmie potrzebną uchwałę i do końca września będzie można podpisać stosowną umowę.

Wydaje się, że radni będą mieli teraz twardy orzech do zgryzienia. Kolejna zmiana decyzji nie jest jednak wcale wykluczona. Podczas sierpniowego zebrania wiejskiego w Nieszkowicach Małych wójt Marek Bzdek zapewnił mieszkańców, że będzie dążył do tego, aby modernizacja drogi powiatowej doszła do skutku.

Być może furtką, która pozwoli wyjść radnym z twarzą z całej sytuacji jest fakt zmniejszenia koniecznego finansowego udziału gminy w przedsięwzięciu. Formalnie bowiem deklarowano, że pieniądze potrzebne są gdzie indziej – na inwestycje na drogach gminnych. Dzięki uzyskanej przez powiat większej dotacji, gmina decydując się na współfinansowanie „zaoszczędzi” około 200 tys. zł w stosunku do tego, co miała dołożyć pierwotnie.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Żegocina. Ponad 112 tys. z akcji „Gramy dla Krzysia”! – ZDJĘCIA

- Suma, która wyszła po oficjalnym podliczeniu, przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! - przyznają organizatorzy charytatywnej imprezy "Gramy dla Krzysia", która w minioną...

To ma być zima? Rekord ciepła w podbocheńskich Łazach

W poniedziałek trudno było uwierzyć, że jesteśmy w połowie lutego, w trakcie astronomicznej i kalendarzowej zimy. Słoneczna pogoda i temperatura za oknem...

Bochnia. Od 1 marca wszyscy mają segregować odpady. Co jeśli tego nie zrobią?

Od 1 marca 2020 r. wszyscy mieszkańcy Miasta Bochnia będą zobligowani do segregacji śmieci. Jeśli odbiorca stwierdzi, że odpady zbierane są w sposób niewłaściwy, właściciel nieruchomości...

Brytyjski sąd podjął decyzję o ekstradycji męża Grażyny Kuliszewskiej

- Brytyjski sąd zdecydował o ekstradycji do Polski Czesława K., męża Grażyny Kuliszewskiej - informują ogólnopolskie media. Dzisiaj zapadł werdykt, ale mężczyzna...

Bochnia. Kobieta na przystanku wpadła pod busa

Nieszczęśliwy wypadek na przystanku autobusowym w Bochni. Poszkodowana 50-letnia kobieta trafiła do szpitala. Do zdarzenia doszło w poniedziałek około...

Artykuły promocyjne

Fotowoltaika. Jakie korzyści i oszczędności? Przyjdź na darmowe spotkanie w kinie REGIS!

Firma Edison Energia serdecznie zaprasza mieszkańców miasta oraz gminy Bochnia na spotkanie, które ma na celu przybliżenie...

Ogłoszenia

PRACA: Mechanik samochodowy, elektromechanik

Firma AUTO SERWIS Andrzej Budyś (Brzeźnica 139) zatrudni pracowników na stanowisko: Mechanik, elektromechanik

CO? GDZIE? KIEDY?

luty, 2020

20,556FaniLubię
680ObserwującyObserwuj
525SubskrybującySubskrybuj
X