Droga w Nieszkowicach. Powiat dostał dotację na remont, co zrobi gmina Bochnia?

-

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o przyznanych przez ministerstwo środkach w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Pieniądze dostanie m.in. Powiat Bocheński na remont drogi w Nieszkowicach Małych i Stradomce. To ta inwestycja, ze współfinansowania której w kontrowersyjnych okolicznościach wycofała się gmina Bochnia. Czy gminni radni zmienią zdanie? Bez tego remontu raczej nie będzie.

Pod koniec lipca rada gminy Bochnia na nadzwyczajnej sesji uchyliła uchwałę, na mocy której samorząd miał dorzucić 900 tys. zł do budowy chodnika i remontu drogi powiatowej biegnącej przez Nieszkowice Małe i Stradomkę.

Inwestycję ma realizować Powiat Bocheński. Ma ona kosztować około 3,6 mln zł. Powiat złożył wniosek o jej dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, co zapewnić miało połowę potrzebnej kwoty. Na drugą połowę miały się złożyć środki z budżetu powiatu i budżetu gminy Bochnia (po 25 proc.).

Dobra wiadomość jest taka, że ministerstwo przyznało dotację wyższą – 60 proc. wartości zadania, co oznacza, że wkład gminy Bochnia byłby nieco mniejszy: 20 proc., czyli około 720 tys. zł.

Więcej dobrych wiadomości nie ma. Na razie obowiązuje bowiem lipcowa uchwała rady gminy, którą wycofano się ze współfinansowania zadania. W rozmowie z Bochnianin.pl starosta Adam Korta mówi wprost, że bez tego inwestycji nie będzie, bo powiat nie ma środków finansowych, którymi mógłby załatać tę dziurę. Swoją drogą problemem byłoby chyba również samo rozliczenie dotacji, bo we wniosku dodatkowe punkty przyznawano za współpracę z samorządem gminnym.

Co w tej sytuacji? – Będę chciał się spotkać i z wójtem i z radnymi, którzy głosowali za ściągnięciem tych środków, by przekonywać ich do tego, by w obliczu przyznanej dotacji ponownie zabezpieczyli środki w budżecie gminy mówi Adam Korta. – Będę ich namawiać, żeby zmienili decyzję, zobaczymy jaki to przyniesie efekt.

Starosta liczy, że rada gminy sprawnie podejmie potrzebną uchwałę i do końca września będzie można podpisać stosowną umowę.

Wydaje się, że radni będą mieli teraz twardy orzech do zgryzienia. Kolejna zmiana decyzji nie jest jednak wcale wykluczona. Podczas sierpniowego zebrania wiejskiego w Nieszkowicach Małych wójt Marek Bzdek zapewnił mieszkańców, że będzie dążył do tego, aby modernizacja drogi powiatowej doszła do skutku.

Być może furtką, która pozwoli wyjść radnym z twarzą z całej sytuacji jest fakt zmniejszenia koniecznego finansowego udziału gminy w przedsięwzięciu. Formalnie bowiem deklarowano, że pieniądze potrzebne są gdzie indziej – na inwestycje na drogach gminnych. Dzięki uzyskanej przez powiat większej dotacji, gmina decydując się na współfinansowanie „zaoszczędzi” około 200 tys. zł w stosunku do tego, co miała dołożyć pierwotnie.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Odbudowa przedszkola na os. Niepodległości. Powstanie dwukondygnacyjny budynek z poddaszem?

Burmistrz Bochni w końcu zdecydował, w jakim kierunku powinna pójść odbudowa miejskiego przedszkola na os. Niepodległości. Trwa poszukiwanie firmy, która przygotuje koncepcję,...

Bochnia Rocks! Koncert The Aristocrats – ZDJĘCIA

Zespół The Aristocrats wystąpił w środę w Oratorium św. Kingi w Bochni w ramach projektu Bochnia Rocks! W skład trio wchodzą: Marco...

Zespół muzyczny z II LO wyróżniony na festiwalu pieśni patriotycznych

Zespół muzyczny z II Liceum Ogólnokształcącego w Bochni wyśpiewał wyróżnienie na XVII Festiwalu „Z pieśnią patriotyczną i żołnierską przez wieki”. Zaprezentowali utwór...

DKF – „I młodzi pozostaną” Petera Jacksona

Dziś w kinie REGIS, w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego, głośny dokument wojenny -  reżysera "Władcy Pierścieni" i "Hobbita" - "I młodzi...

Królówka. Podejrzane beczki na opuszczonej posesji. Sprawę bada prokuratura – WIDEO

Służby zaalarmowano w miniony piątek. Na miejscu pojawili się strażacy i policja, powiadomiono prokuraturę. Na razie nie wiadomo co znajduje się w...

Artykuły promocyjne

Bochnia/Kłaj. Superszybki internet ze światłowodu od Orange

Mieszkańcy Bochni oraz miejscowości Kłaj mogą skorzystać z superszybkiego internetu światłowodowego Orange o prędkościach 300Mb/s, 600 Mb/s...

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

listopad, 2019

14lis17:3019:00Wykład o Policji Państwowej w II RP

14lis19:0022:00DKF: „I młodzi pozostaną”

15lis18:0020:00Koncert: Jacek Wójcicki i "Camerata Cracovia"

17lis15:0017:00Koncert w Bibliotece

Więcej wydarzeń
19,811FaniLubię
656ObserwującyObserwuj
439SubskrybującySubskrybuj
X