R e k l a m a

Bochnia. Transmisji on-line obrad komisji na razie nie będzie

-

Na czwartkowym posiedzeniu Rada Miasta Bochnia nie zajęła się projektem uchwały wprowadzającej internetowe transmisje obrad komisji stałych. Decyzją większości radnych punkt ściągnięto z porządku obrad.

Miesiąc temu projekt uchwały w tej sprawie w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej złożyło stowarzyszenie Reaktor B7. Uchwała nie zyskała akceptacji większości radnych (8 było za, 9 przeciw, 3 wstrzymało się, 1 nieobecny). Relację z dyskusji podczas sierpniowej sesji można przeczytać TUTAJ.

Teraz identyczny projekt uchwały złożył klub radnych „Bocheńska Wspólnota Samorządowa” (Damian Słonina, Janusz Możdżeń i Jerzy Lysy). Dokument ściągnięto jednak z porządku obrad.

Z wnioskiem o zdjęcie tego punktu z porządku obrad w imieniu radnych klubu „Bochniacy dla Bochni” wystąpił Bogusław Dźwigaj.

W sierpniu procedowaliśmy tę uchwałę komitetu inicjatywy uchwałodawczej w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w identycznym brzmieniu jak obecna. Wtedy wnioskodawcy w uzasadnieniu do tej uchwały przedstawili i uzasadnili w przejrzysty i czytelny sposób uwagi na skutki społeczne, ekonomiczne, ale również problemy z RODO. Dyskusja nad tą uchwałą odbyła się miesiąc temu i podejmowanie tego tematu miesiąc po odrzuceniu przez radnych tej uchwały, choć zgodne z prawem, uważamy za niezasadne – argumentował Bogusław Dźwigaj.

To, że czasami rada miejska popełnia błędy tzw. wypadki przy pracy, to się oczywiście wszystkim zdarza. W tych kategoriach ewentualnie kwalifikujemy to odrzucenie obywatelskiego projektu podpisanego przez ponad 300 osób, aby ujawnić to co dzieje się na komisjach w formie bezpośredniej transmisji. Uważamy jako klub radnych „Bocheńska Wspólnota Samorządowa”, że po pierwsze nasz wniosek jest zgodny z prawem, po drugie przedkładanie z innym uzasadnieniem być może bardziej zrozumiałym dla wszystkich radnych, ale również dla opinii publicznej, tej samej uchwały jest jak najbardziej zasadnym, gdyż uchwała jest zasadna – bronił projektu uchwały radny Jerzy Lysy.

Wynik głosowania ws. zdjęcia z porządku obrad projektu uchwały w sprawie zmiany Statutu Gminy Miasta Bochnia:

  • 11 radnych za
  • 3 przeciw
  • 5 wstrzymało się od głosu
  • 2 nieobecnych

za: Jan Balicki, Andrzej Dygutowicz, Bogusław Dźwigaj, Edward Dźwigaj, Celina Kamionka, Marek Kania, Anna Morajko, Kinga Przyborowska, Łucja Satoła-Tokarczyk, Krzysztof Sroka, Kazimierz Wróbel

przeciw: Jerzy Lysy, Janusz Możdżeń, Damian Słonina

wstrzymali się: Marta Babicz, Zenona Banasiak, Marek Bryg, Eugeniusz Konieczny, Bogdan Kosturkiewicz

nieobecni: Kazimierz Ścisło, Alicja Śliwa

Można się spodziewać, że to nie koniec batalii o transmisje obrad komisji. Podczas sesji radny Jerzy Lysy stwierdził: „Do trzech razy sztuka”.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc