Bochnia. Trwa stabilizacja osuwiska na ulicy Łychów – WIDEO

-

Trwają prace przy stabilizacji osuwiska na ulicy Łychów w Bochni. Na razie grudniowy termin zakończenia prac nie jest zagrożony. Do burmistrza wpłynął już wniosek od zarządu osiedla o kontynuację prac, czyli poszerzenie drogi na południe od osuwiska.

Stabilizacja i zabezpieczenie osuwiska wraz z odbudową 130-metrowego fragmentu ul. Łychów w Bochni kosztuje ponad 5,2 mln zł. Miasto ma promesę dotacyjną w ramach podziału środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w wysokości 4,8 mln zł. To oznacza, że inwestycję uda się sfinansować w ponad 90% ze środków zewnętrznych. Przetarg na to zadanie wygrała warszawska firma AARSLEFF Sp. z o.o.

Termin na razie niezagrożony

Prace ruszyły w lipcu i powinny zakończyć się w grudniu br. Na razie termin nie jest zagrożony, choć burmistrz Bochni Stefan Kolawiński w rozmowie z Bochnianin.pl przyznał, że wykonawca zgłaszał już potrzebę wydłużenia terminu.

„Popędzamy” wykonawcę, żeby zostało to zrobione w terminie. Rozmawiamy i tłumaczymy, że to wszystko jest do wykonania i mamy dotację, którą trzeba w odpowiednim czasie rozliczyć itd. Z informacji, które do mnie docierają to pracują bardzo solidnie i przykładają się do pracy – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl burmistrz Stefan Kolawiński.

Obecne prace polegają przede wszystkim na stabilizacji osuwiska i wymianie nawierzchni drogi. Jezdnia nie będzie w tym miejscu poszerzona, a zakręty nie zostaną „wyprostowane”.

źródło: dokumenty przetargowe UM Bochnia

Kiedy poszerzenie ul. Łychów?

Problematyczny dla kierowców jest jednak nie tylko obecnie remontowany odcinek, ale też fragment ul. Łychów na południe od miejsca prowadzonych teraz prac.

Traktuję stabilizację osuwiska jako pierwszy etap dotyczący ulicy Łychów. Nikt nie pozwoliłby nam poszerzyć ul. Łychów, chociaż byłoby to z punktu widzenia finansowego i szybkości realizacji znacznie lepsze. Gdy zwracaliśmy się o możliwość poszerzenia tej ulicy dostaliśmy warunek: jak ustabilizujecie osuwisko to wówczas będziecie mieć zgodę na poszerzenie drogi – wyjaśnił Stefan Kolawiński.

Z wnioskiem o kontynuację prac, czyli poszerzenie i wymianę nawierzchni ul. Łychów na południe od zakrętów, wystąpił już zarząd osiedla Krzęczków-Łychów. Chodzi o ujęcie tej inwestycji w przyszłorocznym budżecie Bochni.

Na razie nie wiadomo, czy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Nie mamy jeszcze konkretnych danych z budżetu państwa. Przy konstruowaniu przyszłorocznego budżetu opieramy się na razie na danych z bieżącego roku. W pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć te inwestycje, które mają wieloletni charakter. Priorytet będą miały zadania z dotacjami. Trudno jest mi teraz zobowiązywać się do tego, aby wykonać tę część drogi. Będziemy o tym rozmawiać, gdy będą na to środki – przyznał Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Bochnia. Nowe stawki podatku od nieruchomości. Ile zapłacimy w 2020 roku?

Od 1 stycznia 2020 roku w Bochni będą obowiązywały wyższe stawki podatku od nieruchomości. Podwyżki radni przegłosowali podczas ostatniej sesji.

Bochnia. II Charytatywna Wyprzedaż Szafy

W ostatnią niedzielę listopada 24. 11. 2019 w godzinach 12:00 – 20:00 w sali lustrzanej w Miejskim Domu Kultury odbędzie się II...

Przebiegnie aż 105 km dla chorego Filipa Kamyczka, rozda swoje medale. Nietypowa akcja pomocy

Na czwartek 21 listopada Wojciech Stadnicki, biegacz z Nowego Wiśnicza, zaplanował wykonanie swojego nietypowego planu. Chce przebiec prawie 105 km mając w...

Śmiertelne potrącenie przez pociąg koło Bochni

Tragiczny nocny wypadek na torach pod Bochnią, w rejonie dawnego BlachStalu. O 1:30 pociąg towarowy PKP Cargo relacji Muszyna - Kuźnica Białostocka...

3,5 miliona złotych na powiatową inwestycję w Stradomce i Nieszkowicach Małych

W obecności starosty bocheńskiego Adama Korty oraz członka zarządu Rafała Rudki podpisano w Starostwie Powiatowym w Bochni umowę na rozbudowę drogi powiatowej...

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

listopad, 2019

20lis17:30Wieczór moniuszkowski u Bochniaków

21lis14:30Pochówek szczątków partyzanta "Paska"

21lis17:3019:00Wykład "Wzdłuż naszych granic"

23lisCały dzień24Akcja pomocy "Wszyscy dla Górala"

28lis09:0014:00Sesja Rady Miasta

Więcej wydarzeń
19,904FaniLubię
657ObserwującyObserwuj
449SubskrybującySubskrybuj
X