R e k l a m a

Oświadczenie burmistrza Niepołomic. Roman Ptak odnosi się do zarzutów prokuratury

-

Zatrzymani we wtorek przez CBA burmistrz Niepołomic Roman Ptak oraz jego zastępca Adam Twardowski wydali w czwartek oficjalne oświadczenie, w którym szczegółowo wyjaśniają, czego dotyczą stawiane im zarzuty. I podkreślają: – Uważamy, że nasze działanie absolutnie nie miało zamiaru ani znamion przestępstwa. Wszystko co zrobiliśmy miało na celu jak najlepszą i najefektywniejszą realizację inwestycji, o czym świadczy wybudowana szkoła. Jesteśmy dumni, że dzieci mogą uczyć się w tak pięknym i nowoczesnym obiekcie.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy budowy szkoły podstawowej w Niepołomicach – piękny, nowoczesny obiekt o oryginalnej architekturze, której motywem przewodnim został plaster miodu, zbudowano w latach 2016-17. Sfinansowana przez gminę inwestycja kosztowała ok. 20 mln zł.

W oświadczeniu samorządowcy zapowiadają też m.in., że złożą zażalenie na zastosowane wobec nich zawieszenie w czynnościach służbowych. Pełna treść poniżej.

OŚWIADCZENIE

We wtorek, 3 grudnia, o godzinie 9.00 pracownicy Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali mnie oraz mojego zastępcę, Adama Twardowskiego. Przewieziono nas do Prokuratury w Katowicach, gdzie został nam przedstawiony zarzut m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z wyłonieniem autora koncepcji budowy szkoły podstawowej na Jazach.

W maju 2015 roku, za kwotę 120 tysięcy złotych Gmina zawarła umowę ze znanym biurem architektonicznym „Konior Studnio” na przygotowanie koncepcji budowy nowej szkoły na Jazach oraz opracowanie tak zwanego „programu funkcjonalno-użytkowego”.

W umowie tej znalazł się zapis, że w przypadku realizacji inwestycji według koncepcji biura, generalny wykonawca, wyłoniony w późniejszym przetargu, zapłaci jej autorowi kwotę 400 tysięcy za prawa autorskie. Ostatecznie szkołę wybudowała firma Pro-Invest.

Prokuratura zarzuciła nam naruszenie przepisów ustawy o zamówieniach publicznych polegające na podzieleniu zamówienia. Uważa ona bowiem, że Gmina powinna ogłosić przetarg na kompleksowe przygotowanie dokumentacji projektowej. Stwierdza także, że kwota 400 tysięcy złotych zapłacona za prawa autorskie jest ich zdaniem zbyt wysoka.

Nie zgadzamy się z takim tokiem rozumowania. Naszym zdaniem przyjęte przez nas rozwiązanie gwarantowało, że finalnie otrzymamy produkt taki jaki chcemy i jaki zamówiliśmy. Wybór projektanta koncepcji jest niezwykle istotny, gwarantuje bowiem jakość i oczekiwany standard.

We wtorek przesłuchania trwały do godziny 22.30. Następnie Prokuratura stwierdziła, że część czynności musi zostać wykonana następnego dnia, w związku z czym nie możemy być zwolnieni do domów. Tym sposobem obydwaj po raz pierwszy w życiu trafiliśmy na tak zwany „dołek”, czyli do izby zatrzymań. Musimy przyznać, że była to dla nas duża przygoda, choć mieliśmy osobne pomieszczenia.

Wczoraj przeprowadzono dalsze wyjaśnienia, które zakończyły się w godzinach popołudniowych, po czym zostaliśmy zwolnieni.

Uważamy, że nasze działanie absolutnie nie miało zamiaru ani znamion przestępstwa. Wszystko co zrobiliśmy miało na celu jak najlepszą i najefektywniejszą realizację inwestycji, o czym świadczy wybudowana szkoła. Jesteśmy dumni, że dzieci mogą uczyć się w tak pięknym i nowoczesnym obiekcie.

W chwili obecnej Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach funkcjonuje normalnie, niemniej jednak zastosowane wobec nas środki zapobiegawcze, polegające na zawieszeniu w czynnościach służbowych, nie pozwalają w pełni wykonywać swojej funkcji. Na to postanowienie złożymy stosowne zażalenie.

Mamy świadomość, że przed nami czas walki o prawdę i o swoje dobre imię, na które pracowaliśmy latami i na które – głęboko wierzymy – będziemy mogli pracować jeszcze długo.

Dziękujemy za wszelkie słowa wsparcia, których było naprawdę bardzo dużo.

A wszystkim Barbarom, którym nie mieliśmy możliwości złożyć życzeń w terminie, składamy je teraz.

Roman Ptak, Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice
Adam Twardowski, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc