R e k l a m a

Bochnia. Pomnik Króla Kazimierza Wielkiego zabrany z rynku! – WIDEO

-

W poniedziałek zdemontowano pomnik króla Kazimierza Wielkiego stojący na bocheńskim rynku. Teraz trafi do specjalistycznej pracowni, gdzie zostanie przeprowadzona jego pełna konserwacja.

Operacja trwała kilka godzin, pomnik rozebrano na kilka części i przygotowano do transportu. Robotnicy najwięcej obaw mieli przy podnoszeniu samej figury Króla, ale okazało się, że niepotrzebnie – poszło sprawnie i bez niespodzianek.

Wszystkie prace konserwatorskie będą wykonywane pod kierunkiem dyplomowanego konserwatora zabytków. Obejmą oczyszczenie, uzupełnienie ubytków oraz wykonanie powłok impregnacyjnych.

—————–

Pomnik króla Kazimierza Wielkiego wzniesiony został w 1871 roku na fali patriotycznego ożywienia związanego z odkryciem w katedrze wawelskiej szczątków tego ważnego dla rozwoju Polski monarchy. 24 października 1870 roku Rada Miejska podjęła następującą uchwałę: „Na głównym Rynku Bochni wystawiony ma być pomnik na cześć Króla Polskiego JMĆ Kazimierza Wielkiego, któren był ojcem i wielkim dobrodziejem miasta Bochni”. Wykonany z wapienia pińczowskiego pomnik jest dziełem Walerego Gadomskiego (1833-1911), profesora rzeźby w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a prac nad jego powstaniem doglądam sam Jan Matejko, który osobiście zaangażował się w powstanie pomnika. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się 29 maja 1871 roku.

Pierwszej poważnej renowacji i zmian otoczenia pomnika dokonano w 1933 roku. Okazją ku temu były uroczyste obchody 600-lecia wstąpienia na tron Kazimierza Wielkiego. Od 1964 roku, czyli od czasu przebudowy rynku, pomnik przez następne ćwierćwiecze miał zupełnie inny wygląd. Wtedy to obok pomnika założono skwer. W 1988 roku podczas kolejnej konserwacji rzeźby zrekonstruowano cokół według pierwotnego wzoru. Ostatni raz figura zdemontowana była dość niedawno bo w 2000 roku, kiedy to dokonano jego oczyszczenia i konserwacji. 

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia