R e k l a m a

Wojewoda o nowym gospodarzu Niepołomic: „Młoda, perspektywiczna osoba”

-

– Potrzebna była osoba, która stanie na czele urzędu miasta, na czele gminy Niepołomice, po to aby podjąć obowiązki burmistrza – mówił w poniedziałek rano w Radiu Kraków wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Od minionej środy gminą rządzi 27-letni Krystian Zieliński, który wcześniej pracował w jednym z wydziałów starostwa powiatowego w Tarnowie.

Przypomnijmy: burmistrz Niepołomic Roman Ptak i jego zastępca Adam Twardowski, zostali zatrzymani przez CBA 3 grudnia na zlecenie katowickiej prokuratury. Samorządowcom przedstawiono zarzuty przekroczenia uprawnień, do których miało dojść podczas przetargu na budowę miejscowej szkoły podstawowej. Obu zawieszono w czynnościach służbowych, a w zeszłym tygodniu premier mianował tymczasowego zarządcę gminy (zaproponowanego mu przez wojewodę) – Krystiana Zielińskiego.

Nie wiem ile to potrwa, to już są decyzje sądów jeśli chodzi o procedowanie i legislację. Może być tak, że będzie to trwało dwa tygodnie, dwa miesiące, a może będzie trwało dwa lata – zależy od tego jak sądy będą rozpatrywać tę sprawę – mówił na antenie Radia Kraków Piotr Ćwik. – To nie jest prerogatywa wojewody – ja w swoim zakresie zrobiłem wszystko co mogłem, aby szybko i skutecznie przedstawić panu premierowi kandydata, który pojawi się w urzędzie w Niepołomicach.

Wojewoda zwrócił uwagę, że wyznaczenie osoby pełniącej obowiązki burmistrza było konieczne, bo ktoś musi np. podpisywać potrzebne do realizacji zadań przez gminę dokumenty finansowe takie jak chociażby przyjęcie środków na wypłatę 500+, czy dotyczące zaległych środków z Funduszu Dróg Samorządowych za zrealizowaną inwestycję.

Na pytanie o to, dlaczego wskazał akurat kandydaturę Krystiana Zielińskiego, Piotr Ćwik odpowiedział:

– Młoda, perspektywiczna osoba, także z pewnym doświadczeniem pracy w samorządzie, myślę, że podoła swoim obowiązkom. Rozmawialiśmy oczywiście przed przedstawieniem tej kandydatury, zebrałem stosowne opinie, także od pana starosty tarnowskiego, i to wszystko razem spowodowało, że ta właśnie osoba została przedstawiona jako kandydat.

Na zdjęciu: Krystian Zieliński.

Wojewoda skomentował także protest mieszkańców, który odbył się po zatrzymaniu Romana Ptaka: – Ja zawsze mówię, że każdy ma prawo protestować, każdy ma prawo do tego żeby realizować swoje zadania zgodnie z kompetencjami. Jeśli do takiego protestu doszło, no to mieszkańcy mają prawo to wyrażać. Ważne aby teraz w urzędzie gminy Niepołomice wszyscy razem stanęli do dobrej i normalnej pracy, po to aby gmina mogła realizować swoje zadania. Ta sytuacja, która się wytworzyła między prokuraturą, a dotychczasowym panem burmistrzem i jego zastępcą, nie może mieć absolutnie wpływu na bieżące funkcjonowanie urzędu. To jest wyznacznik dla wszystkich. Także dla rady gminy Niepołomice – poszukanie porozumienia na ten czas, kiedy w gminie został powołany i pojawiła się osoba zastępująca burmistrza.

Rozmowa na antenie Radia Kraków odbywała się rano, natomiast w ciągu dnia z Niepołomic dotarła wiadomość, że nowy gospodarz gminy zwolnił z pracy zawieszonego w czynnościach zastępcę burmistrza Adama Twardowskiego (czytaj TUTAJ).

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc