R e k l a m a

Gmina Bochnia. Podwyżka stawek za odbiór śmieci. W ciągu roku wysokość opłaty wzrosła 4-krotnie

-

Radni gminy Bochnia uchwalili nowe stawki za odbiór śmieci. Od 1 lutego mieszkańcy będą płacić 25 zł od osoby miesięcznie. A jeśli nie będą segregować – to 50 zł od osoby. Podwyżki są pochodną sytuacji na rynku gospodarki odpadami.

W głosowaniu 12 radnych było „za”, 3 podniosło rękę „przeciw”.

Nowe stawki oznaczają, że czteroosobowa rodzina z Gminy Bochnia segregująca odpady, od 1 lutego 2020 roku zapłaci za ich odbiór 100 zł miesięcznie, ale jeśli nie będzie segregować śmieci, to rachunek wyniesie aż 200 zł na miesiąc.

Umowa z operatorem podpisana jest na rok.

W ciągu 12 miesięcy opłata wzrosła 4-krotnie

O tym, że mieszkańców gminy Bochnia czekają podwyżki opłat za wywóz śmieci, pisaliśmy już wcześniej w Bochnianin.pl. Można było bowiem spodziewać się tego obserwując sytuację na rynku gospodarki odpadami oraz wyniki kolejnych przetargów ogłaszanych przez gminę. System musi się bilansować i ma być w całości sfinansowany z opłat mieszkańców. Jeśli więc w przetargach ceny szybują w górę, zwiastuje to rychłe podniesienie opłat.

Gmina Bochnia długo (dzięki długoterminowej umowie) miała stawki jedne z najniższych w powiecie bocheńskim. Było tak jeszcze niespełna rok temu – do stycznia 2019 roku mieszkańcy segregujący odpady płacili za odbiór śmieci zaledwie 6 zł od osoby za miesiąc. Ale już w lutym stawki poszły w górę, do 16 zł od osoby za miesiąc. Teraz ponownie wzrosną – do 25 zł.

Dla 4-osobowej rodziny segregującej odpady to w ciągu roku przeskok z 24 zł na 100 zł miesięcznie.

„Nie mamy wyjścia”

To dużo, więc nic dziwnego, że na sesji rady gminy temat wzbudził sporo emocji, a dyskusja trwała długo. – Ciężko jest podjąć taką uchwałę, ale nie mamy wyjścia – mówiła radna Barbara Kweczko. Urzędnicy relacjonowali jak przebiegały postępowania przetargowe i przekonywali, że taniej być nie może, a podobne stawki obowiązują w porównywalnych wielkościowo samorządach.

Gmina Bochnia jeszcze niedawno płaciła za wywóz śmieci 1,5 mln zł rocznie. W przetargu rozstrzygniętym pod koniec ubiegłego roku cena wyniosła prawie 3,5 mln zł. W najnowszym już 4,8 mln zł.

Radni opozycyjni zwracali natomiast uwagę, że teraz, gdy jest już podpisana umowa z operatorem, za późno na zgłaszanie alternatywnych pomysłów i mieli pretensje, że nie dyskutowano z nimi o tym wcześniej. W odpowiedzi usłyszeli, że przecież informacje o postępowaniach przetargowych na bieżąco pojawiały się w Biuletynie Informacji Publicznej: – A jeśli ktoś z państwa nie śledzi BiP-u, to na najpoczytniejszym portalu pojawiła się informacja o tym jakie będą stawki, jakie jest zagrożenie – wskazywała Ewelina Makowska, zastępca wójta.

O ogłaszanych w tym roku przetargach na odbiór odpadów pisaliśmy m.in. tutaj:
Gmina Bochnia: Jeszcze drożej za odbiór śmieci?
Gmina Bochnia: Wkrótce podwyżki za odbiór śmieci

Uszczelnić system

W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na konieczność uszczelnienia systemu. – Gmina na prawie 20 tys. mieszkańców, a z deklaracji wynika, że jest ich 17,7 tys. – mówił radny Adrian Kukla. Zastępca wójta Ewelina Makowska podkreśliła: – Podejmujemy kroki w celu weryfikacji składanych deklaracji, ale mamy tu ograniczone możliwości, ze względu na zapisy ustawowe.

Ile śmieci z Gminy Bochnia?

W trakcie dyskusji podano m.in. informacje na temat ilości śmieci odebranych na terenie Gminy Bochnia w 2018 roku:

  • odpadów zmieszanych: 2142 ton
  • odpadów selektywnych: 3300 ton

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia