R e k l a m a

Muzeum. Ferie w mieście: „Oglądamy inkunabuły”

-

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza w czwartek 6 lutego w godzinach od 12. do 14. na spotkanie „Oglądamy inkunabuły, czyli księgi z czasów Jana Gutenberga i inne stare druki ze zbiorów Muzeum”. Wydarzenie poprowadzi Jan Flasza.

Bezpośredni kontakt z książkami naprawdę starymi, jakimi są inkunabuły, a więc wydrukowanymi w czasach wynalazcy druku Jana Gutenberga, zawsze niesie z sobą dreszczyk emocji. To przecież bezpośrednie dotknięcie czasu, kiedy książka ukształtowała się w formę, jaką znamy dziś. A zobaczymy podczas spotkania księgi wprost niezwykłe.

Przede wszystkim w zbiorach muzeum najstarsze – wydane w 1481, 1489, 1492 roku w Kolonii, Spirze i Wenecji. W tej ostatniej, wydrukowanej w 1492, a więc w roku odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, będziemy mogli podziwiać ówczesną mapę świata!

Obejrzymy też rycinę górnika bocheńskiego z dzieła Hartmana Schedela (Norymberga 1493). Wiele mówią o wspaniałości dworu magnackiego Piotra Kmity na zamku wiśnickim księgi z jego biblioteki, wydrukowane i zakupione w Bazylei (1538, 1539).

Podczas spotkania dowiemy się także w jaki sposób kiedyś książkę drukowano, ilustrowano, ozdabiano i oprawiano. I dlaczego ją tak bardzo ceniono? I choć zmieniły się przez stulecia sposoby wytwarzania książki, to jej idea pozostała wciąż ta sama! Sięgnijmy zatem do samego źródła! Zapraszamy!

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc