R e k l a m a

Muzeum: Autentyczność czy komercja? Wykład o rewitalizacji górniczych miast

-

Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza 20 lutego na Czwartkowe Spotkanie Muzealne. Gościem będzie dr Piotr Langer (Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej) – „Autentyczność czy komercja? Różne drogi współczesnej przebudowy europejskich miast górniczych”. Początek jak zawsze o godz. 17:30.

Kalendarium autorskie:

  • 1950 – „Umieszczenie produkcji węgla i stali pod wspólnym zarządzaniem zmieni los regionów” (R. Schumann, minister spraw zagranicznych Francji)
  • 1986 – na powierzchnię wyjeżdża ostatnia bryła węgla z kopalni „Zollverein” w Zagłębiu Ruhry
  • 2005 – belgijska kopalnia „Winterslag” otwiera się dla publiczności jako „C-Mine”
  • 2018 – „Mamy zapasy węgla na 200 lat” (A. Duda, Prezydent Polski)
  • ???? – działalność przemysłową kończy ostatnia kopalnia węgla w Polsce … i co teraz?!

Historia europejskiego górnictwa jest z pewnością fascynująca, jednak snucie opowieści utrzymanej w nurcie historycznym wydaje się złym pomysłem. Od tego „co było wczoraj” ważniejsze jest to „co jest teraz”, a jeszcze ważniejsze – „co nastąpi jutro”. Na wspaniałej historii można przecież zbudować wspaniałą przyszłość. Historię można również odrzucić, zatracając własną tożsamość, błądząc w poszukiwaniach nowego pomysłu dla przyszłych pokoleń.

Znaczenie historycznych wartości we współczesnym rozwoju rysuje się dość wyraźnie w miastach górniczych – zwłaszcza tych, które przez całe stulecia trudniły się eksploatacją węgla kamiennego. Niektóre z takich miast z powodzeniem budują przyszłość na autentycznej historii górniczej, inne zaś zapomniały o tradycji lub celowo ją zniekształciły by osiągnąć nowy, teoretycznie lepszy cel.

„Autentyczność” i „komercja” – dwa hasła, które ścierają się w próbach tak zwanej rewitalizacji miast górniczych. Czy komercja musi oznaczać utratę autentyczności? Czy autentyczne kopalnie mogą być wykorzystane dla komercyjnych celów? Jak przebudowywać miasta, by nie zapominać o ich przemysłowej historii a jednocześnie stwarzać pole do prężnego rozwoju w kolejnych dekadach? Odpowiedzi na te pytania nie są łatwe, ale z pewnością warto się nad nimi zastanowić.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia