R e k l a m a

Bochnia. Budki lęgowe dla jerzyków zamontowano na budynku starostwa

-

Dziś na budynku starostwa powiatowego (od ulicy Różanej) zamontowano 6 budek lęgowych dla jerzyków. To efekt pilotażowego projektu twórców akcji „Bochnia – Ptasie Miasto”, realizowanego we współpracy z urzędem.

– Pomysł narodził się podczas spotkania z panem starostą Adamem Kortą w listopadzie ubiegłego roku, podczas podsumowania realizacji pierwszego etapu projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego i polegającego na montażu budek lęgowych dla ptaków – relacjonuje Patryk Salamon, jeden z inicjatorów „Ptasiego Miasta”

Dlaczego jerzyki i siedziba starostwa? – Ptaki te licznie występują w polskich miastach, w tym w centrum Bochni, a potrzebują jak najwyższych budynków (minimalna wysokość to 5 metrów) – wyjaśnia Patryk Salamon. – Niestety prace termomodernizacyjne pozbawiają ich miejsc do budowy gniazd, dlatego tak ważne jest montowanie specjalnych budek, w których mogą prowadzić lęgi.

Zaangażowani w projekt „Ptasie Miasto” przypominają, że jerzyk zwyczajny to bardzo pożyteczny ptak, który w ciągu doby potrafi zjeść nawet 20 tys. komarów! Jest to więc niezwykle skuteczny i ekologiczny sposób do walki z tymi uciążliwymi owadami.

– Mamy nadzieję, że projekt okaże się sukcesem i już na przełomie kwietnia i maja będziemy mogli obserwować jerzyki, które zamieszkają przy ulicy Różanej. Liczymy również, że będzie to dobry przykład dla zarządów bocheńskich osiedli, które zechcą montować budki na swoich budynkach – dodaje P. Salamon.

Warto tu zaznaczyć, że ptaki te są czyste i nie ma problemu z zabrudzonymi elewacjami czy terenem poniżej ich gniazd, ani z corocznym czyszczeniem tych budek.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

luty, 2024