Bochnia. „Ptasie Miasto” już gotowe na wiosenne lęgi

-

Przez kilka ostatnich dni na terenie Parku Rodzinnego Uzbornia, a także w rejonie „Kolejki” oraz obu miejskich cmentarzy, trwały intensywne prace realizowane przez Ireneusza Cichego i Patryka Salamona – autorów projektu „Bochnia Ptasie Miasto”, którzy przygotowywali budki dla ptaków przed wiosennymi lęgami.

Podczas czyszczenia każdej z budek panowie sprawdzali ich zawartość, by po budowie gniazda oraz jego zawartości zidentyfikować „mieszkańca”, który wcześniej zechciał się tu osiedlić.

Projekt „Bochnia Ptasie Miasto” ruszył wiosną 2018 roku, gdy przy ulicy Widok zawieszono pierwszych 5 budek dla ptaków. Do dziś na terenie miasta zostało zamontowanych ich blisko 150, dla wielu gatunków ptaków i ssaków bytujących w mieście. Dzięki starannemu wyborowi udało się zainstalować budki dla nietoperzy, wiewiórek, puszczyków, pełzaczy, szpaków, sikorek, muchołówek, pleszek, mazurków i innych drobnych ptaszków. 

Prowadzone na bieżąco prace przy utrzymaniu i konserwacji tych obiektów pozwoliły na stworzenie i aktualizację mapy zamontowanych budek wraz z opisem ptaków czy ssaków w nich zamieszkujących, które zresztą dość szybko odkryły nowe miejsca gniazdowania. W zeszłym roku ptaki wykorzystały i wyprowadziły lęgi w ponad połowie budek. Jest to 200% przyrost wykorzystania w porównaniu do roku 2019.

Warto wspomnieć, że większość budek wykorzystywana jest przez ptaki jako bezpieczne noclegownie. Stąd budki w stu procentach spełniają funkcje lęgowo-ochronne – co bardzo cieszy pomysłodawców. 

Budki najczęściej zajmowane są przez sikorki Bogatki i Modraszki, ale gniazdowały w nich również kowaliki i mazurki. Było też kilka lęgów szpaków i… dwie budki, w których zimowały wiewiórki. – Wspaniale! Pozostaje czekać jeszcze na sowy, które może zagoszczą w nadchodzącym sezonie. A póki, co czas nowe plany rozbudowy ptasiego miasta – cieszą się inicjatorzy akcji.

Warto zaznaczyć, że projekt realizowany jest tylko przez dwójkę pasjonatów Ireneusza i Patryka, w wolnym czasie, bez względu na warunki pogodowe, ze środków zdobytych w ramach Budżetu Obywatelskiego.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

wrzesień, 2023