R e k l a m a

Małopolska: Osiem osób z podejrzeniem koronawirusa

-

– Aktualnie w Małopolsce 8 osób jest hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na COVID-19, zaś nadzorem epidemiologicznym objętych jest 38 osób. Nie ma osób objętych kwarantanną lub izolacją – poinformowały w piątek służby wojewody małopolskiego.

– Aktualnie w Małopolsce nie ma przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem. Wszystkie służby są jednak w pełnej gotowości, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana – podkreślono w komunikacie.

W piątek wojewoda Piotr Ćwik wydał decyzję nakładającą na małopolskie szpitale z oddziałami zakaźnymi (LISTA na końcu artykułu) obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości na wypadek konieczności przyjęcia zwiększonej liczby osób znajdujących się w stanie zagrożenia zdrowotnego związanego z zarażeniem koronawirusem.

Odprawa u premiera

Decyzja ta ma rygor natychmiastowej wykonalności i jest pokłosiem piątkowej odprawy wojewodów u premiera. Szef rządu wydał wszystkim wojewodom dyspozycję wprowadzenia w całym kraju podwyższonej gotowości szpitali. Oznacza to, że wojewoda decyzją administracyjną, może zlecić szpitalom m.in. zwiększenie bazy łóżek zakaźnych, przekształcenie oddziału w oddział zakaźny oraz zwiększenie obsady personelu.

Rząd uruchamia 100 mln zł

Podczas odprawy u premiera wojewodowie zaprezentowali stan przygotowań w każdym województwie. Zostali także zobowiązani do tego, aby inspektorzy sanitarni w województwach, pracowali 24 godziny na dobę. Kancelaria premiera poinformowała natomiast, że rząd przeznaczy dodatkowe środki na walkę z wirusem – chodzi o 100 mln zł, o które za pośrednictwem wojewodów, będą mogły starać się szpitale na ewentualne przygotowania do przyjęcia zarażonych pacjentów.

Jak poinformowano, rząd przygotowuje także zapasy testów diagnostycznych na obecność koronawirusa. – W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będziemy mieli kolejne 30 tys. testów do badania osób potencjalnie zarażonych przekazał w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Małopolskie szpitale z oddziałami zakaźnymi:

  1. Kraków, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Szpital Uniwersytecki, ul. Macieja Jakubowskiego 2
  2. Kraków, Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, os. Na Skarpie 66
  3. Kraków, Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80
  4. Olkusz, Nowy Szpital w Olkuszu Sp. Z o.o., ul. 1000-Lecia 13
  5. Myślenice, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Mikołaja Kopernika 13
  6. Tarnów, Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika, ul. Szpitalna 13
  7. Wielogłowy, Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu, ul. Dąbrowa 1
  8. Miechów, Szpital Św. Anny, ul. Szpitalna 3
  9. Dąbrowa Tarnowska, Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Szpitalna 1
  10. Proszowice, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Proszowicach, ul. Kopernika 13

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc