R e k l a m a

Koronawirus. W Małopolsce nie ma przypadków zakażenia. Służby w gotowości – ZDJĘCIA

-

Aktualnie w Małopolsce nie ma przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem. Ze względu na podejrzenie zachorowania na COVID-19 hospitalizowanych jest 9 osób, zaś nadzorem epidemiologicznym objęte są 152 osoby. Nie ma osób objętych kwarantanną lub izolacją. To dane z godzin popołudniowych, z 3 marca (wtorek).

W Małopolsce nie ma przypadku koronawirusa, ale intensywnie monitorujemy sytuację – poinformował w środę przed południem na briefingu prasowym wojewoda Piotr Ćwik. – Odbywają się też kolejne spotkania z wszystkimi podmiotami i służbami, których działania są teraz szczególnie istotne. Działania te mają konkretny i praktyczny wymiar. Jego przejawem jest m.in. postawienie szpitali z oddziałami zakaźnymi w stan podwyższonej gotowości, ale też ćwiczenia, które przeprowadzamy dziś wraz z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej.

Służby wojewody informują, że ewentualne decyzje dotyczące imprez masowych na terenie województwa będą zapadały na bieżąco – w oparciu o rekomendacje służb sanitarno-epidemiologicznych i stosownie do rozwoju sytuacji.  

Na dziś zarządzono ćwiczenia, które odnosiły się do sytuacji wystąpienia konieczności uruchomienia dodatkowych powierzchni pod badania osób z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem. Polegały one na rozstawieniu mobilnych izb przyjęć (namiotów), które służyłyby takim pacjentom. Szpitale mogą w takich sytuacjach liczyć na pełne wsparcie Państwowej Straży Pożarnej. Dysponuje ona zarówno odpowiednim sprzętem, jak i doskonale przygotowanymi strażakami, którzy takie mobilne izby przyjęć są w stanie przygotować w bardzo krótkim czasie.

W ćwiczeniach uczestniczyły szpitale: Uniwersytecki w Krakowie i w Myślenicach, czyli dwa spośród dziesięciu małopolskich szpitali, w których są oddziały zakaźne, a które decyzją Wojewody Małopolskiego zostały postawione w stan podwyższonej gotowości. Podczas ćwiczeń omówione zostały także inne aspekty współdziałania Straży Pożarnej ze służbami medycznymi oraz składające się na te mechanizmy procedury.  

Dziękuję wszystkim, którzy trzymają rękę na pulsie, a zarazem uczestniczą w szeroko zakrojonej akcji informacyjnej mającej zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa – mówił podczas briefingu prasowe wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia