Małopolska. 95 mln zł na walkę z koronawirusem?

-

Marszałek Małopolski Witold Kozłowski w rozmowie na antenie Radia Kraków podkreślił, że samorząd może przeznaczyć około 95 milionów złotych wolnych środków, które zostaną wykorzystane na batalię z koronawirusem lub walkę z jego skutkami.

Podczas rozmowy marszałek Witold Kozłowski podkreślił, że środki unijne, jakimi dysponuje województwo zostaną uelastycznione, tak by mogły zostać zagospodarowane w najbardziej newralgicznych obszarach.

– Jest wielce prawdopodobne uelastycznienie wydatkowania tych środków. W tej chwili przekazaliśmy do ministerstwa informację, jakimi środkami dysponujemy. Na tym etapie nie mamy kompetencji, żeby je swobodnie przesuwać i wykorzystywać. Pewnie taka możliwość się pojawi. Liczymy, że to może być około 95 milionów złotych wolnych środków, które moglibyśmy zaaplikować na walkę z koronawirusem lub na walkę z jego skutkami – mówił marszałek Witold Kozłowski.

Marszałek podkreślił, że aktualnie trwają rozmowy, jak najrozsądniej zagospodarować środki, którymi dysponuje samorząd. Najważniejsze w tym momencie to obszary związane ze służbą zdrowia, ale nie tylko.

– Zastanawiamy się jak moglibyśmy wykorzystać te środki. Na początku zakupujemy taki sprzęt, który wzmacnia obronę przed wirusem. Myślimy też, jak później wesprzeć mikro i małe przedsiębiorstwa z sektora turystyki, transportu, gastronomii. Te branże będą miały problemy finansowe – dodał marszałek.

Samorząd województwa – jak podkreślił marszałek – wspiera zarówno duże jak i małe inicjatywy, które również z punktu widzenia walki z przeciwnikiem są niezwykle istotne.

– Po spotkaniu z dyrektorami szpitali, przekazaliśmy 2 miliony 200 tysięcy złotych do szpitala Jana Pawła II. Tam jest zespół zakupowy. Jego zadaniem będzie zakup środków ochrony osobistej. Ponadto do tego szpitala trafi milion na zakup respiratorów. 220 tysięcy złotych przekazaliśmy do szpitala Jana Pawła II na wsparcie laboratorium. Poza tym 120 tysięcy złotych wesprze fundusz PSP, który ma kupować środki ochrony osobistej dla strażaków ochotników i zawodowych, którzy będą wspierać proces odbywania kwarantanny – mówił marszałek.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

styczeń, 2023