Wojsko, drony, quady i psy na pomoc policji. W weekend lepiej zostań w domu

-

Przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń dotyczących zgromadzeń i przemieszczania się uznano za kluczowe w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dlatego siły policyjne w całym kraju dostają wsparcie innych służb mundurowych i zapowiadają intensyfikowanie działań w terenie.

W Bochni obok patroli pieszych i załóg zmotoryzowanych, do działań patrolowych włączono również policyjnego psa oraz terenowego quada do kontroli trudno dostępnych miejsc, gdzie mogą spotykać się mieszkańcy powiatu bocheńskiego, a szczególnie młodzież.

Funkcjonariusze patrolują teren miasta i powiatu wraz z żołnierzami Wojska Polskiego i Strażą Miejską. – Policjanci objęli nadzorem tereny, które do tej pory były popularne w celu szeroko pojętej rekreacji. Lasy, kamieniste plaże przy rzece Raba, czy ścieżki w rejonie Puszczy Niepołomickiej to miejsca, do patrolowania których niezawodnie sprawdza się terenowy quad czy policyjny pies – wylicza Łukasz Ostręga, rzecznik prasowy bocheńskiej policji.

– Policyjne kontrole takich i podobnych miejsc prowadzone są w trosce o życie i zdrowie mieszkańców. W obecnej sytuacji każdy powinien zrozumieć, że wyjścia rekreacyjne i pozornie niewinne spotkania nawet kilku osób na świeżym powietrzu mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, a tym samym torpeduje to starania wielu osób, które narażają swoje życie i zdrowie w walce z tym śmiercionośnym patogenem – dodaje Łukasz Ostręga.

Podobnie jest w sąsiednim Brzesku – tam policjantów wspierają żołnierze Obrony Terytorialnej. Wspólne patrole sprawdzają miejsca, w których przebywanie jest zakazane m.in. parki, bulwary czy inne tereny zielone, pełniące funkcje publiczne. – Jednocześnie zwracają uwagę na minimalną odległość między pieszymi, która ma wynosić co najmniej 2 metry. Dotyczy to także rodzin i bliskich – zwrócono uwagę w oficjalnym komunikacie. Z tego ostatniego zakazu wyłączeni są tylko rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Z kolei w Wieliczce, Gdowie i Niepołomicach (powiat wielicki) policyjne patrole wsparte zostały żołnierzami Żandarmerii Wojskowej, pomaga też miejscowa straż miejska. Dodatkowo do pomocy w działaniach, został skierowany policyjny dron obsługiwany przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, dzięki któremu możliwe jest monitorowanie z powietrza, sytuacji panującej na terenie powiatu.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

marzec, 2023