Koronawirus a rynek pracy. Mamy pierwsze dane z powiatu bocheńskiego

-

Na koniec marca w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bochni zarejestrowanych było 1231 osób bezrobotnych. To o 63 więcej niż w lutym, co oznacza wzrost o ok. 5 proc. Na razie nie ma zwolnień grupowych. Sytuacja na rynku pracy jest jednak niepewna i wiele zależy od ostatecznego kształtu tarczy antykryzysowej.

Od lat stopa bezrobocia w powiecie bocheńskim należy do najniższych w województwie małopolskim. W lutym wynosiła 2,8 proc. Mniejsze bezrobocie było tylko w Krakowie (2,1 proc.).

Wzrosła liczba bezrobotnych

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec lutego wynosiła w powiecie bocheńskim 1168. W marcu zarejestrowano 182 osoby i wyłączono z ewidencji (z rożnych powodów) 119 osób, więc wzrost wyniósł 63 (na koniec marca 1231 zarejestrowanych).

Dla porównania w lutym 2019 roku liczba osób bezrobotnych w powiecie bocheńskim wynosiła 1910, a w marcu 1830, co oznacza spadek o 80 (ok. 4 proc.). Dane dotyczące stopy bezrobocia za marzec zostaną wkrótce podane przez Główny Urząd Statystyczny.

W powiecie bocheńskim nie ma jeszcze tragedii. Nie zauważyliśmy zwiększonego napływu osób rejestrujących się na bezrobocie – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl Andrzej Zając, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bochni.

Na razie bez zwolnień grupowych

Firma, która zamierza jednocześnie zwolnić większą liczbę pracowników, musi poinformować powiatowy urząd pracy o przyczynach tych zwolnień. Na razie tego typu informacja nie wpłynęła do bocheńskiego PUP.

Nie wpłynęła do nas żadna informacja dotycząca zwolnień grupowych. Rozmawiam z pracodawcami i wszyscy, z którymi rozmawiałem, chcą póki co utrzymać stanowiska pracy. W zależności od tego jak ta sytuacja będzie się długo utrzymywała to pewnie później będą podejmowane jakieś decyzje – przyznał dyrektor Andrzej Zając.

Wiem też z informacji od dyrektorów urzędów pracy z innych powiatów, że takie informacje dotyczące zwolnień grupowych już wpływają. U nas póki co na szczęście jeszcze nie – zaznaczył Andrzej Zając.

Firmy pracują dopóki mają zlecenia. Rozmawiałem z jednym z większych pracodawców u nas i powiedział, że jeszcze ma zamówienia, ale za chwilę tych zamówień będzie brakowało, więc pewnie w kwietniu będą zapadały decyzje dotyczące zmniejszenia produkcji, czy redukcji etatów – powiedział Andrzej Zając.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bochni zwrócił uwagę, że na rynek pracy mają wpływ nie tylko obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, ale też tarcza antykryzysowa. Wielu przedsiębiorców czeka na to jaką ostatecznie pomoc od państwa zaoferuje rząd.

Obecnie Powiatowy Urząd Pracy w Bochni jest zamknięty dla interesantów, ale nie oznacza to braku możliwości korzystania z usług placówki. Rejestracja osób bezrobotnych i poszukujących pracy możliwa jest drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu praca.gov.pl. Ponadto kartę rejestracyjną (pobraną ze strony internetowej bochnia.praca.gov.pl lub z wiatrołapu budynku PUP) można przesłać do urzędu za pośrednictwem poczty lub złożyć w wyznaczonej do tego celu skrzyni znajdującej się w wejściu do PUP.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Policja w Bochni: Będą wzmożone kontrole noszenia maseczek

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Bochni przypominają o obowiązku zakrywania nosa i ust w środkach komunikacji, jak również we wszelkiego rodzaju placówkach...

Podziękowanie

Wyrażam głęboki szacunek i wdzięczność dla personelu medycznego Oddziału Chorób Wewnętrznych II Szpitala Powiatowego w Bochni. W szczególności dla...

Nielegalny cross w Puszczy Niepołomickiej

W sobotę 25 lipca około godziny 20:00, motocyklowy patrol Straży Leśnej Nadleśnictwa Niepołomice, zauważył quada i motocykl typu Cross włączające się do...

Bochnia. W sierpniu szkolenia na strzelnicy dla dzieci i młodzieży

Wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu strzelectwem - również z broni palnej bocznego zapłonu - Organizacja Powiatowa Ligi Obrony Kraju w Bochni przygotowała na...

Koronawirus. Są wyniki testów podopiecznych DPS w Bochni. Fałszywe „plusy”?

Do Bochni dotarły dziś wyniki 63 podopiecznych domu dla osób przewlekle chorych psychicznie w miejscowym DPS. Wymazy od wszystkich pobrano po tym,...

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Podziękowanie

Wyrażam głęboki szacunek i wdzięczność dla personelu medycznego Oddziału Chorób Wewnętrznych II Szpitala Powiatowego w Bochni. W szczególności dla...

CO? GDZIE? KIEDY?

sierpień, 2020

22,195FaniLubię
813ObserwującyObserwuj
526SubskrybującySubskrybuj
X