Epidemia i kryzys. Wiśnicz zwolni firmy z podatków, w Bochni wycofano się z takiego pomysłu

-

Rada miejska w Nowym Wiśniczu zdecydowała o zwolnieniu z podatku od nieruchomości za II kwartał tego roku lokalnych przedsiębiorców, których działalność gospodarcza została czasowo ograniczona przez rządowe restrykcje wprowadzone w czasie pandemii koronawirusa. Inni mogą liczyć na odroczenie płatności.

Wiśniccy radni skorzystali z możliwości, jakie dała samorządom nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, czyli tzw. tarcza antykryzysowa.

Na sesji w minioną środę (przeprowadzanej zdalnie) radni podjęli dwie uchwały dotyczące podatku od nieruchomości za kwiecień, maj i czerwiec 2020 roku:

  • przedsiębiorcy, których działalność została czasowo ograniczona rządowymi restrykcjami (chodzi np. o salony fryzjerskie, czy kosmetyczne), zostaną całkowicie zwolnieni z podatku za te trzy miesiące
  • przedsiębiorcy, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19, mogą liczyć na wydłużone terminy rat podatku.

Aby ubiegać się o ulgi wystarczy wypełnić zwięzłe wnioski – w przypadku całkowitego zwolnienia to zaledwie 1 strona, w przypadku odroczenia płatności – 4 strony.

W Bochni wycofano się z pomysłu

Z podobną inicjatywą wystąpili radni klubu PiS rady miasta w Bochni. Przygotowano nawet stosowny projekt uchwały, który został „przepracowany” na komisjach. Magistrat zaopiniował jednak projekt negatywnie – argumentowano, że w budżecie powstanie spora dziura finansowa, a miastu grozić może nawet utrata płynności finansowej, wytknięto też wady prawne projektu. Więcej na ten temat TUTAJ.

Rada miasta miała zająć się uchwałą wczoraj, ale dość niespodziewanie na początku sesji przewodniczący Bogdan Kosturkiewicz (PiS) przywołując negatywną opinię burmistrza zaproponował zdjęcie uchwały z porządku obrad. Taki pomysł poparło 17 radnych, 4 wstrzymało się od głosu.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

październik, 2023