Bochnia. Odnawiają grobowiec Wawrzyńca Pisza. Prace możliwe dzięki datkom mieszkańców

-

Na początku lipca ruszyły prace konserwatorskie kwatery rodziny Piszów na cmentarzu komunalnym przy ulicy Orackiej w Bochni. Prace finansowane są z datków bochnian, które zebrało Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

Zakres prac obejmuje między innymi: wykonanie nowej stopy fundamentowej i izolacji poziomej – przeciwwilgociowej, oczyszczenie i rekonstrukcję inskrypcji na tablicy nagrobnej, rekonstrukcję brakujących fragmentów nagrobka, impregnacje wzmacniającą.

Całość prac zostanie sfinansowana ze środków zebranych w podczas corocznej kwesty, która odbywa się każdego roku w dniach  1 i 2 listopada  na cmentarzu komunalnym. Koszt konserwacji wynosi 23 900 zł.

Wykonawcą prac jest firma „Renowacja Detalu Architektonicznego WISSTONE” z Nowego Wiśnicza, również zaangażowana w realizację projektu renowacji elewacji bocheńskiej Bazyliki.

W kwaterze rodziny Piszów został pochowany Wawrzyniec Pisz (1801-1875) bocheński drukarz, księgarz i nakładca. Drukarnia-księgarnia Wawrzyńca Pisza mieściła się przy ul. Kazimierza Wielkiego w Bochni. W ocenie historyka Jana Flaszy, dyrektora Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, należała do „znaczniejszych i najwyżej cenionych w Galicji”. Pisz drukował książki polskie, niemieckie, francuskie, przekłady wydawnictw niemieckich na język polski, nuty muzyczne. Był także autorem kilku „powiastek dla ludu”, a także poradników gospodarczych z zakresu sadownictwa, warzywnictwa i pielęgnacji krzewów ozdobnych.

                                                                 

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

grudzień, 2022