R e k l a m a

Bochnia. „Czerwona kamienica” w złym stanie. W poniedziałek kontrola nadzoru budowlanego

-

Po wizycie w niedzielę powiatowego inspektora nadzoru budowlanego zdecydowano m.in. że nie ma potrzeby całkowitego zamykania sąsiadującej z budynkiem ulicy Fischera. Pełna kontrola stanu obiektu zaplanowana jest na poniedziałek – wtedy też dowiemy się, na ile sytuacja jest poważna i jakie ewentualne kroki zaradcze można podjąć.

Obiekt położony przy ul. Floris w Bochni ma kilkuwiekową historię. Dawno nie wykonywano gruntownego remontu całego budynku. Ostatnio prowadzono tu prace budowlane na parterze i zauważono pęknięcia na ścianie od strony ul. Fischera. To właśnie z tego powodu zlecono wykonanie ekspertyzy stanu technicznego nieruchomości.

Jak już wiecie z Bochnianin.pl, w piątek administrator kamienicy stojącej przy skrzyżowaniu ulic Floris i Fischera zalecił ewakuację rodzin zajmujących cztery mieszkania w zachodniej części budynku. Już wtedy przekazano informację, że ściana od tej strony „nie wygląda najlepiej” i będzie wymagała prac stabilizacyjnych. Tego samego dnia po południu o sprawie poinformowano nadzór budowlany, który zapowiedział kontrolę budynku po weekendzie. Więcej na ten temat TUTAJ.

W niedzielę rano zaniepokojeni mieszkańcy podnieśli alarm, bo zauważyli, że na parterze budynku odpadł sporej wielkości kawałek ściany. Na miejscu zjawiły się straż pożarna i policja, poinformowano nadzór budowlany. Profilaktycznie zamknięto przejazd ulicą Fischera.

Wkrótce na miejscu pojawił się też powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

– Zarządziłam dodatkowe wygrodzenie chodnika wzdłuż kamienicy bez potrzeby zamykania ulicy. Ponadto nie ma potrzeby wykwaterowania pozostałych mieszkańców z budynku, którzy mieszkają w jego drugiej części – poinformowała portal Bochnianin.pl Renata Kaczmarczyk. Dodała też: – Część ściany musiała odpaść, ponieważ była podcięta od dołu, a przy wierceniu i innych robotach budowlano-remontowych doszło do naruszenia struktury ściany.

Skrupulatna oficjalna kontrola stanu budynku zaplanowana jest na poniedziałek. Oprócz przedstawicieli nadzoru budowlanego, na miejscu ma także pojawić się ekspert, który przygotowywał ekspertyzę na zlecenie BZUK.

– W pomieszczeniach parteru zostały wykonane podparcia, jutro ma być wykonywane podparcie ściany wzdłuż ulicy. Jutro też ekspert powinien wskazać więcej przyczyn takiego stanu kamienicy oraz zaistniałej dzisiaj sytuacji – wyjaśnia Renata Kaczmarczyk.

Administratorem kamienicy są Bocheńskie Zakłady Usług Komunalnych. Część lokali w tym budynku należy do miasta, a zdecydowana większość jest w prywatnych rękach.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia