R e k l a m a

Parafianie pochowali księdza, który chorował na Covid-19. Teraz chcą kupić szpitalowi respirator

-

Wczoraj w Męcinie (powiat limanowski) odbył się pogrzeb pochodzącego z Lipnicy Murowanej w powiecie bocheńskim śp. ks. Antoniego Pisia. Kapłana ciepło wspominają zarówno lipniczanie, jak i wierni parafii, którą kierował w ostatnich latach. Ci drudzy postanowili uczcić jego pamięć w nietypowy sposób.

Ksiądz Antoni Piś, proboszcz w Męcinie, zmarł 16 października, przegrywając walkę z COVID-19. Miał 63 lata.

– Skromny, cichy, zawsze uśmiechnięty kapłan, a także gorliwy czciciel św. Szymona z Lipnicy – czytamy we wspomnieniu opublikowanym przez lipnicki urząd gminy. – Ksiądz Antoni to wyjątkowa postać, był niezrównanym ambasadarorem lipnickiej parafii i jej świętych, zarówno w diecezji jak i poza nią. Dzięki jego pasjom fotograficznym i wykorzystaniem mediów społecznościowych, zanosił do swoich parafii, gdzie dane mu było pracować, nasze lipnickie skarby oraz kult świętych i błogosławionych, także na bieżąco obdarzał nas informacjami o działalności z tych miejsc, które wskazano mu do duszpasterskiej posługi. Wielki Kapłanie, Lipniczaninie będący blisko ludzi i ich spraw – spoczywaj w pokoju!

Równie dobre wspomnienie duchowny pozostawił po sobie w Męcinie, na ziemi limanowskiej. Tamtejsi parafianie, aby wyrazić wdzięczność za jego dobroć, zaangażowanie w sprawy lokalnej społeczności i wielką aktywność duszpasterską, pragną ufundować respirator wraz z kardiomonitorem dla szpitala w Limanowej.

– Ksiądz Antoni Piś był osobą niezwykle skromną i pełną entuzjazmu dla wszelkich inicjatyw pomocowych, dlatego aby uczcić jego pamięć, warto wesprzeć zakup takiego sprzętu medycznego, z jakiego on sam korzystał podczas pobytu w szpitalu – wyjaśniono w opisie zbiórki uruchomionej na portalu Zrzutka.pl.

Organizatorzy zbiórki poinformowali, że jeśli publiczna zbiórka nie pokryje całkowitego kosztu zakupu respiratora, dyrekcja szpitala w Limanowej zadeklarowała swój udział w nabyciu sprzętu medycznego wysokiej jakości. Na liczniku w zrzutka.pl jest już 19,6 tys. zł (cel ustawiono na 150 tys. zł).


Ks. mgr Antoni Piś urodził się 26 marca 1957 roku w Lipnicy Murowanej, jako syn Józefa i Stanisławy z domu Wąsik. Egzamin dojrzałości złożył w 1976 roku w Bochni. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 23 maja 1982 roku, w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Tymbark (od 18 czerwca 1982 roku), Rzezawa (od 21 czerwca 1986 roku), Dębica – Matki Bożej Anielskiej (od 21 sierpnia 1990 roku) i Nowy Sącz – św. Małgorzaty (od 1 września 1999 roku).

W dniu 18 sierpnia 2000 roku został mianowany administratorem, a w dniu 20 sierpnia 2001 roku proboszczem parafii pod wezwaniem NMP Królowej Świata w Pawęzowie. Z dniem 19 sierpnia 2007 roku objął urząd proboszcza parafii pod wezwaniem św. Antoniego Opata w Męcinie. Ponadto sprawował obowiązki dekanalnego referenta misyjnego w dekanacie Tarnów – Północ, a także wicedziekana dekanatu Limanowa oraz notariusza i dekanalnego duszpasterza małżeństw i rodzin w dekanacie Limanowa.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską został w dniu 4 października 2018 roku obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Limanowej.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

luty, 2024