Bochnia. Pomnik Króla Kazimierza Wielkiego wrócił na Rynek – WIDEO

-

W piątek na rewitalizowany bocheński Rynek wrócił pomnik króla Kazimierza Wielkiego. Przez prawie rok był konserwowany w specjalistycznej pracowni.

Wszystkie prace konserwatorskie wykonywane były pod kierunkiem dyplomowanego konserwatora zabytków Grzegorza Wątora z Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki w Jaworniku koło Myślenic. Obejmowały oczyszczenie, uzupełnienie ubytków oraz wykonanie powłok impregnacyjnych.

Pomnik zdemontowano w grudniu 2019 r. Ten fakt odnotowaliśmy TUTAJ.

Na Rynku nadal trwają prace archeologiczne i prace budowlane związane z zadaniem „Rynek OD-NOWA”. Prace archeologiczne powinny zakończyć się w tym roku, a cała inwestycja prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2021 r.


Pomnik króla Kazimierza Wielkiego wzniesiony został w 1871 roku na fali patriotycznego ożywienia związanego z odkryciem w katedrze wawelskiej szczątków tego ważnego dla rozwoju Polski monarchy. 24 października 1870 roku Rada Miejska podjęła następującą uchwałę: „Na głównym Rynku Bochni wystawiony ma być pomnik na cześć Króla Polskiego JMĆ Kazimierza Wielkiego, któren był ojcem i wielkim dobrodziejem miasta Bochni”. Wykonany z wapienia pińczowskiego pomnik jest dziełem Walerego Gadomskiego (1833-1911), profesora rzeźby w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a prac nad jego powstaniem doglądam sam Jan Matejko, który osobiście zaangażował się w powstanie pomnika. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się 29 maja 1871 roku.

Pierwszej poważnej renowacji i zmian otoczenia pomnika dokonano w 1933 roku. Okazją ku temu były uroczyste obchody 600-lecia wstąpienia na tron Kazimierza Wielkiego. Od 1964 roku, czyli od czasu przebudowy rynku, pomnik przez następne ćwierćwiecze miał zupełnie inny wygląd. Wtedy to obok pomnika założono skwer. W 1988 roku podczas kolejnej konserwacji rzeźby zrekonstruowano cokół według pierwotnego wzoru. Poprzednio figura zdemontowana była dość niedawno, bo w 2000 roku, kiedy to dokonano jego oczyszczenia i konserwacji.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

marzec, 2023