R e k l a m a

Z rządowego FIL na Bocheńszczyznę trafiło niemal najmniej pieniędzy w Małopolsce

-

Narasta oburzenie w niektórych samorządach z całej Polski związane z podziałem środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zdaniem krytyków dotacje przyznawane były według klucza partyjnego i trafiły głównie do samorządów, w których rządzi PiS. Takie oceny można usłyszeć także w naszym regionie.

Jak już informowaliśmy, środki z RFIL trafią na ziemi bocheńskiej do samorządu powiatowego oraz czterech gmin (szczegóły TUTAJ). W sumie będzie to 7,5 mln złotych.

Jeszcze wczoraj mogło wydawać się, że pozyskanie takich dotacji to duży sukces, ale zbladł on nieco, gdy zaczęto porównywać ile środków, i na jakie inwestycje, otrzymały z tego samego źródła inne samorządy w Małopolsce. Specjalne zestawienie przedstawiamy w tabeli poniżej – ziemia bocheńska jest w nim na przedostatnim miejscu.

Lp.powiatsuma środków dla
samorządów w danym powiecie
1.tarnowski41,4 mln zł
2.wadowicki38,6 mln zł
3.myślenicki37,2 mln zł
4.nowosądecki36,4 mln zł
5.krakowski34,8 mln zł
6.olkuski30,6 mln zł
7.nowotarski24,9 mln zł
8.limanowski23,7 mln zł
9.brzeski19,4 mln zł
10.suski16,7 mln zł
11.dąbrowski16,6 mln zł
12.tatrzański13,6 mln zł
13.oświęcimski10,7 mln zł
14.wielicki10,5 mln zł
15.gorlicki10,2 mln zł
16.miechowski8,4 mln zł
17.proszowicki8,1 mln zł
18.bocheński7,5 mln zł
19.chrzanowski2 mln zł

Warto przy tym zaznaczyć, że samorządy z powiatu bocheńskiego złożyły o wiele więcej wniosków, zostały one jednak odrzucone. Część samorządowców w nieoficjalnych rozmowach nie ukrywa swojego rozczarowania. Twierdzą, że niejasne są kryteria, którymi kierowano się przydzielając dotacje oraz ustalając ich wysokość. Jeden z nich w rozmowie z Bochnianin.pl podsumował gorzko: „Cóż, mieli swój algorytm…”. Inny wypomniał słowa senatora Włodzimierza Bernackiego wygłoszone w Bochni tydzień temu: „Dla nas w tej trudnej sytuacji kolor legitymacji partyjnej, czy kolor sztandaru partyjnego, jest zupełnie nieistotny”.

Podobne głosy płyną z różnych regionów kraju, a temat podchwycili już politycy opozycji, np. szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz:

Kryteria Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Premier Mateusz Morawiecki ogłaszając wczoraj rozdysponowanie 12 mld zł w ramach RFIL podkreślał:

– Wszystkie inwestycje – realizowane zarówno w miastach, jak i małych miasteczkach są tak samo istotne dla rozwoju naszego kraju. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to pieniądze przekazane na projekty lokalne, które są szczególnie ważne dla mieszkańców gmin i powiatów. Dążymy do zrównoważonego rozwoju każdego regionu Polski – mówił szef rządu.

Zaznaczył również: – Skończyliśmy z logiką Polski A, czy Polski B i C. Polska ma się rozwijać równomiernie.

Na konferencji prasowej wyjaśniono, że podczas oceny wniosków brano pod uwagę takie kryteria jak kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym, liczba osób, które skorzystają z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu.

– Jestem przekonany, że Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych będzie istotnym elementem, który wesprze rozwój gospodarczy w przyszłym roku – podsumował premier Mateusz Morawiecki.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc