R e k l a m a

Bochnia. Już 83 ozdrowieńców oddało osocze by pomóc innym

-

Już 83 ozdrowieńców zgłosiło się do bocheńskiego punktu krwiodawstwa RCKiK w Krakowie po tym, jak pod koniec listopada w placówka wzbogaciła się w specjalny aparat do poboru osocza. Wśród nich 75 osób oddało pełną krew (z której zostało oddzielone osocze), a 8 osocze. Byli to mieszkańcy powiatu bocheńskiego, ale też brzeskiego. Dobry przykład dał też Adam Korta, bocheński starosta.

– Sam przeszedłem chorobę, na szczęście bez większych komplikacji. Sporo osób ma jednak poważne problemy. Jeśli więc przekazywane przez ozdrowieńców osocze może pomóc w hospitalizacji, to warto je oddać, tym bardziej że nic nas to nie kosztuje – podkreśla starosta Adam Korta.

Osocze mogą oddać wszystkie osoby, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe. Zawiera ono przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem ”ptasiej” grypy A (H5N1). Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, mają po przetoczeniu zblokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem.

Osocze mogą oddać osoby, które:

  • Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2,
  • Minął okres co najmniej 14 dni od ustąpienia objawów albo 14 dni od zakończenia izolacji
  • Są w wieku 18-65 lat,
  • Spełniają kryteria zawarte w przepisach prawnych określających wymagania ogólne dla dawców krwi i jej składników.

Pobrane od jednego ozdrowieńca osocze wystarczy dla trzech osób, jeśli dawca oddaje krew pełną, z którego jest dopiero wydzielane osocze jest to dawka dla jednej osoby.Przypomnijmy, że terenowy oddział krwiodawstwa RCKiK w Krakowie mieści się w budynku Szpitala Powiatowego w Bochni.

Aby oddać krew konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Informacje można zdobyć pod nr tel. 14 61252 71.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia