WUP: W tych zawodach znajdziesz pracę w 2021 roku

-

Najnowsze wyniki badania „Barometr zawodów” pokazują wpływ pandemii COVID-19 na małopolski rynek pracy. Liczba zawodów deficytowych (w których najłatwiej znaleźć pracę), jest mniejsza niż przed rokiem. Sytuacja w powiatach jest jednak różna – najwięcej takich zawodów będzie w Krakowie, Nowym Sączu, powiatach wadowickim, bocheńskim i krakowskim, natomiast najmniej w dąbrowskim i tatrzańskim.

Rok 2020 pokazał nam, że w przyszłości powinniśmy być przygotowani na niespodziewane i nagłe zmiany, które będą wymagały zastosowywania nietypowych instrumentów. W dużej mierze to właśnie zastosowanie programów osłonowych, zwanych „tarczami antykryzysowymi”, spowodowało, że pracodawcy zdołali utrzymać wiele miejsc pracy, a wzrost bezrobocia nie był gwałtowny – zauważa  wicemarszałek województwa małopolskiego, Tomasz Urynowicz. I dodaje:

 Uzupełnieniem działań wprowadzanych na szczeblu centralnym była Małopolska Tarcza Antykryzysowa uruchomiona przez Samorząd Województwa Małopolskiego. Środki finansowe w łącznej wysokości ponad 1 mld zł skierowano do jednostek służby zdrowia, przedsiębiorców, wsparto także placówki opieki całodobowej oraz sektor edukacji.

Kto znajdzie pracę?

W Małopolsce największe zapotrzebowanie jest na zawody medyczno-opiekuńcze (lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, opiekunów osoby starszej i niepełnosprawnej), budowlane (m.in. dekarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, murarzy i tynkarzy, monterów instalacji budowlanych, pracowników robót wykończeniowych), zawody związane z branżą transportową (kierowców autobusów oraz samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych), z produkcją (spawaczy, krawców, operatorów obrabiarek skrawających, robotników obróbki drewna i stolarzy).

Duże zapotrzebowanie występuje też w zawodach ekonomiczno-administracyjnych (na pracowników ds. rachunkowości i księgowości, samodzielnych księgowych) oraz nauczycielskich (zwłaszcza nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu).

Na łatwość w uzyskaniu zatrudnienia mogą również liczyć elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, magazynierzy, projektanci i administratorzy baz danych oraz programiści.

Komu będzie trudniej znaleźć posadę?

Problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć ekonomiści, a także absolwenci niektórych kierunków studiów, m.in. filozofowie, historycy, politolodzy, i kulturoznawcy. Na skutek obecnej sytuacji epidemiologicznej i ograniczonej działalności, do zawodów nadwyżkowych w roku 2021 będą należeli również pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej.

Czym jest „Barometr zawodów”?

To jednoroczna prognoza rynku pracy, która pokazuje zapotrzebowanie na zawody. Badanie prowadzone jest lokalnie w całej Polsce, dzięki temu można zobaczyć wyniki dla każdego powiatu, województwa i całościowe dla kraju.

Barometr powstaje podczas panelu ekspertów obserwujących rynek pracy z różnych perspektyw

„Barometr zawodów” powstał na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, a jego koordynatorem jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie – instytucja województwa małopolskiego.

Pełne wyniki można zobaczyć na stronie www.barometrzawodow.pl.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

październik, 2022

X