R e k l a m a

Projekt centralizacji szpitali powstanie do końca marca

-

– Myślę, że do końca marca zaprezentujemy opinii publicznej projekt dotyczący centralizacji szpitali powiatowych – zapowiedział w czwartek na antenie TV Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Podczas serii pytań zadawanych przez widzów stacji, Waldemar Kraska został zapytany m.in. o to, czy rząd planuje przejęcie przez resort zdrowia szpitali powiatowych.

– Nie ukrywam, że nad takim projektem w tej chwili pracujemy. Myślę, że do końca lutego on już będzie gotowy. Myślę, że do końca marca ten projekt zaprezentujemy opinii publicznej i on będzie w konsultacjach – wyjaśnił Kraska.

Wiceszef resortu zdrowia, podobnie jak 2 tygodnie temu jego szef Adam Niedzielski, wskazał podczas wywiadu, że czas pandemii pokazał, iż „niektóre podmioty lecznicze zdecydowanie nie radziły sobie z tym stanem epidemicznym, utrudniając niejednokrotnie dostęp pacjentów do świadczeń medycznych”.

Pomysł przejęcia szpitali powiatowych krytykują samorządowcy w całej Polsce. Wspólne stanowisko w tej sprawie przesłał w tym tygodniu do ministerstwa zdrowia konwent wójtów i burmistrzów powiatu bocheńskiego:

„Nie ma żadnych realnych przesłanek wskazujących, że administracja rządowa będzie w lepszy sposób decydować o potrzebach zdrowotnych lokalnej wspólnoty oraz o sposobie ich zaspakajania. Centralizacja nie jest odpowiedzią na zaspakajanie potrzeb danej wspólnoty, w tym potrzeb zdrowotnych, nie daje bowiem jakiejkolwiek szansy na indywidualne podejście do oczekiwań i potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców” – wskazano w piśmie. Więcej na ten temat TUTAJ.

Kilka dni temu posłanka PiS z naszego okręgu Józefa Szczurek-Żelazko tonując emocje i niepokój narastające wokół tematu, podczas wideokonferencji zorganizowanej przez starostę bocheńskiego zapewniła: – Kwestia przejęcia ewentualnie przez skarb państwa szpitali nie jest przesądzona. My na pewno jako posłowie Prawa i Sprawiedliwości będziemy brać pod uwagę sytuacje lokalne. Zaznaczyła również: – Pragnę państwa uspokoić, że wszelkie działania, które są podejmowane, są nakierowane na poprawę sytuacji. (…) Zanim projekty trafią do sejmu, zawsze odbywa się szeroka dyskusja. Ale żeby ta dyskusja mogła się odbyć, to musi być konkretny projekt, musimy go przygotować. I dlatego też powstał zespół roboczy. Do końca lutego mają pewne założenia powstać i później rozpocznie się publiczna debata.

Relacja z wideokonferencji – TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc