„Kronika” pełna muzyki

-

Okładkę wypełnia zdjęcie z koncertu pod nazwą „Kulturalne Granie 2021”. W wyjątkowym wydarzeniu zorganizowanym przez Miejski Dom Kultury wzięło udział aż 29 wykonawców – 10 gitarzystów, 12 wokalistów, 4 perkusistów, dwóch basistów i klawiszowiec. To nie jedyny muzyczny akcent w styczniowo-lutowym numerze Kroniki. Odnaleźć w nim można również relację z „Urodzin Ryśków Piekarczyków”, podczas których zbierano pieniądze dla oddziału dziecięcego bocheńskiego szpitala. O tym, jak tworzy się dom pełen dźwięków, opowiada bohaterka działu „Kreatywne mamy”, dyrygentka, puzonistka i skrzypaczka Justyna Chmielek-Korbut. Z kolei na flecie i perkusji gra Karolina Mikler, zdobywczyni tytułu Gracji Bocheńskiej 2020… 

Relacje z: bocheńskiego protestu przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ograniczenia praw do aborcji, 29. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i pierwszych w Bochni szczepień przeciwko COVID-19 czytelnicy odnajdą w dziale „Krótko”. – „Szczepienie jest niemal bezbolesne i skuteczne” – przekonuje Joanna Hurkała, kierująca bocheńskim oddziałem noworodkowym. W tym samym dziale znajdziemy m.in. informacje o obronie szpital, nowym łowczym z Bochni i paczkach od dewelopera. 

Na jakie zadania zabezpieczono środki w budżecie miasta na 2021 rok? Kronika publikuje dokładne opisy projektów objętych w budżecie obywatelskim, a także najważniejszych miejskich inwestycji, takich jak: obwodnica północno-zachodnia, budowa węzła przesiadkowego czy rewitalizacja centrum Bochni i rewaloryzacja Plant Salinarnych. Te wyliczenia poprzedzają relacje z dwóch sesji Rady Miasta.

Agnieszka Gicala w kolejnym odcinku cyklu o tajemnicach bocheńskiego archiwum pisze: – „Historia pudełka ze zdjęciami jest niesamowita, a dzięki ocalałym fotografiom możemy wyruszyć w podróż do przeszłości z rodziną Karpfów, ich znajomymi i przyjaciółmi. Na fotografiach uwieczniono szczęśliwych młodych ludzi w scenerii przedwojennej Bochni, Zakopanego, Rabki czy Krakowa.” Losy Adama Olszewskiego, który czternaście lat wymykał się bezpiece, przedstawia Ireneusz Sobas. W dziale „nasza historia” Kronika publikuje również artykuły: Ryszarda Rybki, Anny Kocot-Maciuszek, Ireneusza Sobasa, Ryszarda Rozenbajgiera i Mirosława Mroczka. 

Wykonane na szklanych negatywach zdjęcia Czesława Wyrwy, które przechowują w rodzinnym archiwum jego syn i synowa – Ryszard i Ewa Wyrwowie, pozwalają zobaczyć przedwojenny Nowy Wiśnicz. – „Tak inny niż ten, który odwiedzamy obecnie” – zauważa Aleksandra Fortuna-Nieć. Fotografie uzupełniają wspomnienia 95-letniej Zofii Sielepin, z domu Rosiek, żony Konstantego Sielepina, malarza i pedagoga, który przez wiele lat uczył w Liceum Plastycznym. Jej opowiadanie zanotowała pod koniec stycznia tego roku córka, siostra prof. dr hab. Adelajda Sielepin CHR.

– „Człowiek z ogromną pasją do modelarstwa i lotnictwa. Setki godzin spędzonych w modelarni z panem Grześkiem podczas budowy pierwszego spalinowego modelu to czas, który do dziś wspominam z uśmiechem na twarzy. Jego zaangażowanie i poczucie humoru sprawiało, że po wyjściu z zajęć modelarskich czekałem już z niecierpliwością na kolejne” – przyznaje Piotr Grzybowski, pilot samolotowy PPL. Zmarłego w styczniu Grzegorza Datę, wieloletniego instruktora modelarstwa lotniczego w Miejskim Domu Kultury, wspominają m.in. osoby, które dzieliły z nim wspólną pasję. W noworocznym numerze przeczytać można również o zmarłych: Czesławie Wojnarze, Stefanie Michałowskim i Michale Jakimowie.

„O komercyjnej stronie (po)górnictwa” – tak kolejny odcinek swojego cyklu tytułuje Piotr Langer. I przekonuje: – „Przykład współczesnego zagospodarowania niemieckiej kopalni „Landsweiler-Reden” dowodzi, że łączenie funkcji promujących dziedzictwo kulturowe z działalnością stricte komercyjną nie musi rodzić konfliktów. Nie ma nic złego w generowaniu dochodów z użytkowania historycznych, zrewitalizowanych kopalni – pod warunkiem, że dążenie do osiągnięcia zysku ekonomicznego nie staje się celem nadrzędnym, ze szkodą dla autentyczności obiektu i jego społecznej, kulturowej roli.”

– „Niemal każdy z nas w dzieciństwie bawił się choć raz wańką-wstańką: zabawką, która niezależnie od tego, jak ją ustawimy, uparcie wraca do pionu. Za tą zaskakującą własnością stoi drobne oszustwo, w podstawie figurki znajduje się dodatkowa masa” – wyjaśnia Jakub Konieczny. Czytelników zapoznaje jednak z egzotyczną bryłą o nazwie Gömböc, która osiąga ten sam efekt, nie uciekając się do tanich sztuczek.

Ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bochni imponują dojrzałością i ambicją. Karolina Serafin w tym roku szkolnym awansowała do etapów rejonowych w konkursach organizowanych przez Kuratorium Oświaty z: języka angielskiego, chemii, języka polskiego oraz religii. W czwartej klasie zaczęła występować w międzyszkolnej Bocheńskiej Lidze Szachowej, kilka razy zajmując miejsca na podium. Norbert Postawa od września 2019 roku jest zawodnikiem Cracovii. Odnosi również sukcesy w konkursach matematycznych. Przy okazji Kronika odnotowuje, że w ostatnich miesiącach Szkole Podstawowej nr 2 udało się znacznie wzbogacić swoje mienie. 

Dyrygentka, puzonistka, skrzypaczka, pedagog, tamburmajorka, inżynier geologii i górnictwa – powiedzieć tyle o Justynie Chmielek-Korbut to… jakby nic nie powiedzieć. Czytelnikom Kroniki opowiada o najważniejszych rolach w jej życiu – mamy i żony. O swoich dzieciach mówi: – „Najbardziej lubią zabawy z tak zwanymi instrumentami Orffa, perkusyjnymi, dzwonkami chromatycznymi, fletem prostym. Poza tym uwielbiają skrzypce, fortepian, a młodszy szczególnie puzon, ma plastikowy w kolorze zielonym. Sami też tworzymy proste instrumenty perkusyjne, z drewnianych klocków, szyszek, grochu, piasku, słoików, plastikowych butelek czy butelek szklanych napełnionych w różnym stopniu wodą.”

20 stycznia w dużej sali kina Regis nagrany został koncert dzieci i młodzieży należących do sekcji muzycznych domu kultury, którym towarzyszyli instruktorzy. Zarejestrowano i udostępniono na YouTube także występy bocheńskich muzyków współpracujących z MDK. Relację z tego wydarzenia ilustrują fotografie poszczególnych formacji i solistów. 

Choinki z butelek plastikowych, piórek, klocków Lego, wacików kosmetycznych, makaronów, zakrętek, guzików, szyszek, gałązek, listewek, wikliny, piórek i z ciasta – kreatywność dzieci i młodzieży nie miała granic, podobnie jak w kolejnym konkursie zorganizowanym przez MDK, w którym należało ulepić ze śniegu wyjątkowego bałwana. Kronika prezentuje najciekawsze prace, a także podaje imiona i nazwiska zwycięzców i wyróżnionych. 

– „Szacunki i inwentaryzacje zwierzyny wskazują, że obecnie mamy około 30 łosi w Puszczy Niepołomickiej. Jednak ze względu na to, że zwierzęta potrafią pokonywać długie dystanse, liczebność ta może się zmieniać. Bardzo często wędrują do nas łosie z okolic Dąbrowy Tarnowskiej” – informuje Michał Wieciech. Określić czas nadejścia przyrodniczej wiosny w Bochni na podstawie dni przylotu pierwszych ptaków próbuje Dominik Zwierniak, a Jerzy Zuzia prezentuje kolejne wyjątkowe okazy ze swojej kolekcji kaktusów.

Bogaty i różnorodny jest dział sportowy Kroniki. Znalazły się tu relacje z rozgrywek koszykarek, piłkarzy ręcznych, futsalowców, a także podsumowanie najważniejszych sportowych wydarzeń ostatnich miesięcy. Informacji o biegu zorganizowanym w Sylwestra ku pamięci zmarłego Roberta Dzieży towarzyszą zdjęcia. Na jednym z nich powinni odnaleźć się wszyscy zgromadzeni tego dnia w Puszczy Niepołomickiej. 

Bohaterką działu „Znamy się tylko z widzenia” jest Katarzyna Wincełowicz, która od niedawna wraz z mężem Leszkiem prowadzi przy bocheńskim Rynku „Kopalnię sztuki”. Galerię, w której prezentowane i sprzedawane są prace lokalnych artystów, Aleksandra Fortuna-Nieć opisuje w artykule „Oswajanie sztuki”. 

Moje podwórko

bocheński Rynek, od 25 lat jestem częścią tego miejsca, mieszkam tu i pracuję.

Gdy byłam dzieckiem chciałam zostać

archeologiem i do dziś lubię zgłębiać tajemnice przeszłości.

W bajce wybrałabym dla siebie rolę 

Dobrej Królowej u boku Dobrego Króla.

Duże wrażenie robi na mnie

jak ludzie potrafią zapanować nad własnym ciałem, charakterem, emocjami.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

kwiecień, 2021

23,901FaniLubię
900ObserwującyObserwuj
1,180SubskrybującySubskrybuj
X