R e k l a m a

Bochnia. Zdjęcia z historii BKS-u ozdobią mur stadionu miejskiego

-

Na murze stadionu miejskiego od strony północnej, przy ul. Kazimierza Wielkiego, zostaną zamontowane fotografie przedstawiające historię Bocheńskiego Klubu Sportowego. To inicjatywa wpisująca się w przypadającą w tym roku setną rocznicę powstania profesjonalnego klubu sportowego w Bochni.

Projekt będzie realizowany po wniosku złożonym przez radnego Janusza Możdżenia, popartym już przez radnych komisji kultury. O inicjatywie radny mówił podczas ostatniej sesji Rady Miasta Bochnia (25 lutego).

Zwracam się do pana burmistrza i do szanownych radnych. 2021 rok to rok, w którym będziemy obchodzić jubileusz 100-lecia BKS-u, klubu, który na stałe wpisał się w historię i krajobraz naszego miasta, który wydał kilku, jeśli nie kilkunastu zawodników o dużych umiejętnościach. Dlatego jako członek komisji kultury przedstawiłem projekt upamiętnienia tego jakże pięknego jubileuszu. Członkowie komisji zaaprobowali ów projekt jednogłośnie – powiedział radny Janusz Możdżeń, który jest byłym zawodnikiem Bocheńskiego Klubu Sportowego.

Chcielibyśmy część muru otaczającego stadion od ulicy Kazimierza Wielkiego wypełnić starymi, zalaminowanymi fotografiami. Fotografie te będą wtopione w specjalne płyty PCV i zamontowane na murach. Zachowało się dużo zdjęć od założenia klubu. Nadmienię tylko nazwisko dr. Władysława Krupy, aż do czasów współczesnych, m.in. awans do III ligi. Byłby to piękny prezent dla Bochni, dla klubu, od władz – mówił Janusz Możdżeń.

Prezent ten spełniałby również inne funkcje: upiększyłby nie za ładny mur, prezentowałby się okazale, tym bardziej, że znajduje się w miejscu często uczęszczanym, chociażby przez rodziny z dziećmi zmierzające do Parku Rodzinnego Uzbornia. Dzieci i młodzież będą miały okazję poznać historię klubu, a i przybywających do miasta nie będą straszyły puste mury – argumentował Janusz Możdżeń.

Dlatego zwracamy się jako komisja kultury z prośbą do pana burmistrza o pochylenie się nad tym projektem, poparcie i pomoc w sfinansowaniu go. Ze swej strony oferuję wszelką pomoc przy projektowaniu wizualizacji muru wraz z fotografiami, współpracę z panem burmistrzem, wyznaczonymi przez niego podmiotami oraz prezesem BKS-u Stanisławem Szydłowskim, z którym jestem w stałym kontakcie – dodał radny Janusz Możdżeń.

Wniosek został już poparty przez burmistrza.

Odpowiedź jest już znana zaraz po wpłynięciu wniosku z komisji kultury i ona jest pozytywna. (…) Wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Będziemy starać się, aby to w znakomity sposób przybliżyło historię klubu i tego wszystkiego co klub dla miasta przyniósł odpowiedział Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni.

Radny Janusz Możdżeń poinformował również, że szacunkowy koszt takich fotografii to ok. 160 zł za 1 m kw. (zalaminowane fotografie z montażem), czyli za planowane 30 płyt na cały mur od ul. Kazimierza Wielkiego ok. 4800 zł. Ponadto BKS ma wykonać na swój koszt odnowienie muru (zakup farb i malowanie).


Historia profesjonalnego sportu w Bochni sięga 1921 roku.

– „Na przełomie lata i jesieni, w domu przy stacji kolejowej, Henryk Reguła wraz z sześcioma synami postanowili założyć drużynę piłki nożnej. Do klanu Regułów dołączyli bracia Zychowie, Palczewski, Stasiak, Gadowski, Płaneta i inni. Właśnie w ten sposób powstała drużyna piłki nożnej, która przyjęła nazwę T.S. Bochnia” – możemy przeczytać na stronie internetowej BKS-u.

Nazwą „Bocheński Klub Sportowy” zaczęto posługiwać się w 1927 r., kiedy z połączenia dwóch lokalnych rywali – Olimpii i T.S. Bochnia – powstał właśnie Bocheński Klub Sportowy.

Z historią BKS-u można zapoznać się TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia