R e k l a m a

Tanie mieszkania w ramach SIM. Uroczystość w Brzesku, gorzkie uwagi o Bochni

-

W Brzesku odbyło się dziś oficjalne ogłoszenie zawarcia umowy spółki SIM Małopolska, która w 17 gminach regionu ma budować tanie mieszkania. Pierwotnie spółka swoją siedzibę miała mieć w Bochni, ale miasto wycofało się z udziału w przedsięwzięciu. – Czasem politykierstwo i interesy partyjne zwyciężają nad dobrem mieszkańców – ocenił wicepremier Jarosław Gowin.

Spółka Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa dzięki wsparciu finansowemu z Banku Gospodarstwa Krajowego ma wybudować mieszkania dostępne na preferencyjnych warunkach przede wszystkim dla osób młodych. SIM-y zawiązywane są w różnych częściach kraju – ta w Brzesku jest dwunastą, do końca roku ma powstać 25 takich spółek.

„Dla takich chwil warto żyć”

– Dla takich chwil warto żyć, uprawiać politykę. Dzisiaj dokona się tutaj coś co w realny sposób wpłynie pozytywnie i to w bardzo fundamentalny sposób na życie setek, a w przyszłości tysięcy rodzin w Małopolsce. Polska bardzo potrzebuje mieszkań o dobrym standardzie, ale równocześnie o umiarkowanym czynszu – mówił Jarosław Gowin.

Wicepremier przypomniał, że to już 12 SIM w kraju, a prace nad przygotowaniem i realizacją tego projektu idą bardzo sprawnie. – To dobrze przemyślany program, ma duże dofinansowanie z budżetu państwa, a co być może najważniejsze: istotą sukcesu jest bardzo dobra współpraca między administracją państwową a samorządami. W Polsce najlepsze rzeczy dzieją się tam, gdzie rząd i jednostki samorządu terytorialnego dobrze ze sobą współpracują – podkreślał Gowin.

„Czasem zwycięża politykierstwo”

Przy okazji wiceszef rządu wspomniał o wycofaniu się z przedsięwzięcia miasta Bochnia: – Okazuje się, że zdarza się czasami tak, że polityka, a raczej politykierstwo i interesy partyjne zwyciężają nad dobrem mieszkańców, nad dobrem Polaków.

Zwracając się do przedstawicieli 17 gmin, które wspólnie zawiązują SIM Małopolska, Jarosław Gowin mówił: – Jestem przekonany, że polityka temu właśnie powinna służyć. Nie ciągłej walce, ciągłym konfliktom międzypartyjnym tylko szukaniu tego, co łączy. Wy udowodniliście, że liczy się dla was dobro waszych małych ojczyzn i liczy się dla was dobro wielkiej ojczyzny jaką jest Polska.

Uczestnicząca w konferencji prasowej wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka przypominając założenia programu i zasady finansowania inwestycji dodała: – Nie zwalniamy tempa, staramy się rozwijać program. A samorządowców zapewniła: – Trzymamy za państwa kciuki i służymy wsparciem.

Andrzej Gut-Mostowy (również ministerstwo rozwoju, pracy i technologii) dodał: – Potrzeby mieszkaniowe Polaków w ostatnich miesiącach dynamicznie rosną, dlatego tym bardziej cenna jest ta inicjatywa samorządów, dostrzeganie, że jest to fundamentalna potrzeba na najbliższe lata i pokolenia. Tym bardziej dziwi fakt, że są samorządy które tego nie dostrzegają, albo przedkładają inne racje nad to, aby spełnić tę żywotną potrzebę swoich mieszkańców. Interpretację tych faktów pozostawiam państwu.

Od tematu rezygnacji Bochni z udziału w SIM Małopolska nie mógł uciec także bocheński poseł Stanisław Bukowiec, mocno zaangażowany w projekt, nazwany przez wicepremiera Gowina „dobrym duchem przedsięwzięcia”. – Bardzo boleję, że miasto Bochnia nie przystąpiło do SIM. Liczę, że jakaś refleksja nastąpi, cały czas jest otwarta propozycja, również dla innych gmin, aby do tego projektu przystąpić – zapewnił.

40 mieszkań w Okocimiu

Spółka SIM Małopolska będzie miała swoją siedzibę w Brzesku, przy ul. Rynek 14. – Taki lokal przygotowujemy specjalnie na siedzibę spółki i stąd będą zapadać decyzje w jakim tempie, gdzie i które przedsięwzięcia będą realizowane – poinformował burmistrz Tomasz Latocha.

Gospodarz Brzeska sprecyzował także, że 40 nowych mieszkań ma powstać w Okocimiu, w pobliżu kościoła, szkoły, obok nowo wybudowanego boiska sportowego. – To bardzo kompleksowe rozwiązanie, działka jest uzbrojona, posiada wszelką infrastrukturę, z dostępem do drogi powiatowej – wyliczał. Dodał też, że bardzo liczy, że w wariancie optymistycznym inwestycję uda się zrealizować jeszcze w tej kadencji.

30 mieszkań w Trzcianie

Z powiatu bocheńskiego do spółki SIM Małopolska weszła jedynie gmina Trzciana. Właśnie w tej miejscowości ma powstać około 30 mieszkań. – W naszej gminie przewiduje się mieszkania w zabudowie szeregowej 2-3 piętrowej. Termin realizacji przewiduje się na 2024 rok – przekazał wójt Cezary Stawarz.

Do SIM Małopolska przystąpiły: Brzesko, Borzęcin, Ciężkowice, Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Gorlice, Jodłowa, Korzenna, Miechów, Rabka- Zdrój, Ryglice, Stary Sącz, Trzciana, Tuchów, Wieliczka, Wierzchosławice, Zakliczyn.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc