Poseł Bukowiec o podwyżkach dla polityków: Urealnienie zarobków

-

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Brzesku (podpisywano tam umowę dot. SIM Małopolska – szczegóły TUTAJ) dziennikarze zapytali m.in. o „podwyżki dla polityków”: – Czy to jest dobry moment…?

Na pytanie odpowiedział poseł Stanisław Bukowiec:

– Inicjatywa pana prezydenta Andrzeja Dudy, rozumiem, że ma taki charakter, aby podsekretarze stanu, którzy często są najważniejszymi, czy bardzo ważnymi urzędnikami w swoich resortach, przygotowującymi projekty, akty prawne – i to są osoby, które nie są w chwili obecnej wystarczająco wynagradzane – więc ta propozycja pana prezydenta zmierza do tego, aby podsekretarze to uposażenie mieli wyższe. Natomiast na tle innych krajów, szczególnie naszego regionu, choćby Czech, Słowacji i innych krajów Europy środkowo-wschodniej, zarobki urzędników państwowych, czy polityków nie są wysokie. Więc ta inicjatywa pana prezydenta zmierza do tego, aby te wysokości urealnić.

Bocheński parlamentarzysta dodał też:

– Myślę, że bardzo istotnym jest również projekt, który został złożony w sejmie aby podnieść wynagrodzenia samorządowcom, wójtom, burmistrzom, radnym, prezydentom miast. Te wynagrodzenia również w chwili obecnej nie są na takim poziomie, który jest adekwatny do zaangażowania, do pracy samorządowców.

– Te propozycje wychodzą naprzeciw pewnej sytuacji, która ma miejsce i ona nie jest adekwatna do sytuacji rynkowej – podsumował Stanisław Bukowiec.


O podpisaniu rozporządzenia o podwyżkach wynagrodzeń podsekretarzy stanu Andrzej Duda poinformował w miniony piątek. Oznacza ono również podwyżki m.in. dla parlamentarzystów, bo zgodnie z przepisami posłom i senatorom przysługuje uposażenie, które odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia wiceministra w randze podsekretarza stanu.

Podwyżkę wynagrodzeń podsekretarzy stanu prezydent argumentuje ich niewspółmiernie niską wysokością w stosunku do obowiązków i odpowiedzialności, co powodowało odpływ osób z wysokich stanowisk do firm prywatnych. – To była kwestia pewnego urealnienia tych wynagrodzeń – mówił prezydent na antenie Polsat News.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

październik, 2021

X