R e k l a m a

„Zamiast broni instrumenty”. Dzisiejszy koncert przeniesiony do Szkoły Muzycznej

-

Ze względu na niesprzyjającą pogodę dzisiejszy koncert uczniów „African Music School” odbędzie się w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni (a nie jak pierwotnie planowano w tężni solankowej). Początek godz. 19:00.

„Zamiast broni instrumenty” to tytuł trasy koncertowej trzech uczniów z African Music School w Republice Środkowoafrykańskiej (RCA). Jej celem jest zbieranie funduszy na wybudowanie pierwszej prawdziwej szkoły muzycznej w miejscowości Bouar w tym kraju. Autorem projektu jest polski misjonarz brat Benedykt Pączka, a w Polsce prowadzi go fundacja AKEDA. Aby wybudować szkołę w miejsce prowadzonej obecnie prowizorycznie placówki, potrzeba blisko 4 mln złotych. Projekt architektoniczny stworzyli Architekci bez Granic, gotowe są wszelkie pozwolenia na budowę. Brakuje tylko pieniędzy.

Główną ideą AFRICAN MUSIC SCHOOL jest stworzenie miejsca, w którym utalentowane dzieci z ubogich rodzin otrzymają profesjonalną edukację muzyczną, a ta w przyszłości da im pracę i możliwość utrzymania rodziny. Dla większości z nich będzie to zapewne też jedyna szansa na jakąkolwiek naukę. Co więcej, pełne radości zajęcia muzyczne pozwolą najmłodszym, choć na chwilę zapomnieć o trudnych realiach codzienności i powojennej traumie, dając im nadzieję na normalne życie (Republika Środkowoafrykańska od blisko 10 lat pogrążona jest w walkach zbrojnych i konfliktach).

Zespół koncertujący w Polsce składa się z trójki uczniów: Jospin (gitara basowa), Hypolite (perkusja) i Christophe (gitara elektyczna). Chłopcy spędzą czas w Polsce pod opieką dyrektora szkoły br. Benedykta Pączki, a w koncertach będzie ich wspierał Dezarus – pochodzący z Republiki Środkowoafrykańskiej artysta młodego pokolenia, który aktualnie mieszka i tworzy w Lyonie we Francji.

Hipolit to najlepszy perkusista African Music School. Ma 16 lat i jest w szkole od 5 lat. Chłopiec jest wybitnie uzdolniony, gra całym sobą. Od 2 lat to on uczy swoich kolegów będąc dla nich nauczycielem. Zawodowi perkusiści, którzy uczyli w AMS potwierdzili jego nieprzeciętny talent.

Jospin ma 14 lat. Od 5 lat jest uczniem w African Music School. Naukę gry na gitarze basowej rozpoczął w lutym 2020 roku. Jego praca pozwoliła na duży rozwój i po roku nauki brał udział w kilkunastu koncertach na terenie Republiki Środkowoafrykańskiej.

Christophe ma 16 lat. Od 5 lat jest uczniem w African Music School. To najzdolniejszy gitarzysta w szkole. Od 2 lat uczy swoich młodszych kolegów. Świetnie odnajduje się w różnych gatunkach muzyki rozrywkowej. Potrafi nowatorsko wykorzystywać w swojej grze rytmikę afrykańską. Jego talent muzyczny potwierdzili gitarzyści uczący w AMS muzyki w ciągu ostatnich lat.

Koncert „Zamiast broni instrumenty”
Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni
30 sierpnia 2021 r. o godz. 19.
Wstęp wolny, podczas koncertu będzie prowadzona kwesta

Koncertowi towarzyszy wystawa fotografii autorstwa Michała Korty przedstawiających portrety uczniów African Music School.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia