PILNE: Konserwator zabytków całkowicie wstrzymał prace przy rewitalizacji centrum Bochni

-

W obliczu dokonywanych kolejnych odkryć archeologicznych, które mają niezwykłą wartość, wojewódzki konserwator zabytków zdecydował dziś o całkowitym wstrzymaniu prac na inwestycji „Rynek OD-NOWA” – dowiedział się Bochnianin.pl. Informację oficjalnie potwierdza magistrat.

To bardzo radykalna decyzja, ale też skala odkryć archeologicznych, ich ilość oraz obszar, na którym są dokonywane, są coraz większe. Dziś informowaliśmy o kolejnym znaczącym wydarzeniu – archeolodzy natrafili na drewniane elementy szybu górniczego ze średniowiecza (czytaj TUTAJ).

Według nieoficjalnych informacji sprawa oprze się najprawdopodobniej o ministerstwo kultury i to przedstawiciel resortu zdecyduje co i jak powinno być przebadane, by inwestycja mogła być w ogóle zrealizowana. Być może wskaże on także jakieś dodatkowe źródła funduszy, za które będzie można zrealizować prace archeologiczne. Bo należy się spodziewać, że będą one bardzo kosztowne.

Oficjalne pismo w sprawie całkowitego wstrzymania prac na inwestycji do urzędu trafi zapewne po weekendzie. Ale odpowiedni wpis konserwator zabytków zostawił już dziś w dzienniku budowy.

Bocheński magistrat potwierdza fakt całkowitego wstrzymania budowy. Być może jeszcze dzisiaj zostanie wydany oficjalny komunikat w tej sprawie.

Aktualizacja

– Prace budowlane zostały wstrzymane. Będą trwać dotychczasowe prace archeologiczne – poinformował Andrzej Koprowski w komunikacie prasowym rozesłanym do mediów.

– Nie ma jeszcze formalnej decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Tarnowa, jednak odkryte w ostatnich dniach znaleziska m.in. kolejnych fragmentów drogi, zabudowy i szybu kopalnianego w okolicach Rynku, spowodowały konieczność przerwania prac budowlanych. Decyzja konserwatora powinna się pojawić w przeciągu najbliższych dni, spodziewamy się, że zostanie sformułowana najdalej do przyszłego piątku.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Bochnia. Policja zarekwirowała 8 automatów do gier

- Dzięki wspólnej akcji bocheńskich policjantów i funkcjonariuszy Małopolskiego Urzędu Celnego w Krakowie, walka z nielegalnym hazardem na terenie solnego grodu...

Ostrzeżenie: W niedzielę możliwe burze z gradem

W ostatnich dniach niespokojnie było na północy i zachodzie kraju, dziś gwałtowne zjawiska pogodowe zapowiadane są m.in. w Małopolsce i Podkarpaciu.

Drwinia. 300 tys. zł na walkę z komarami. Będą opryski z powietrza?

Plaga komarów w gminie Drwinia na północy powiatu bocheńskiego jest na tyle uciążliwa dla mieszkańców, że samorząd chce zabrać się za walkę...

Bochnia. IV Międzyszkolny Turniej Szaradziarski

14 czerwca 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 odbył się IV Międzyszkolny Turniej Szaradziarski o Puchar Burmistrza Miasta Bochnia. Do...

Rząd wesprze samorządy borykające się z plagą komarów po majowych podtopieniach

Gminy, które ucierpiały podczas majowych podtopień, otrzymają kolejne wsparcie ze strony rządu. Pomoc będzie dotyczyła tych jednostek samorządu z Małopolski, Podkarpacia...

CO? GDZIE? KIEDY?

czerwiec, 2019

16cze16:0018:00Gra terenowa i akcja wymiany książek

Więcej wydarzeń
18,691FaniLubię
606ObserwującyObserwuj
X