R e k l a m a

PILNE: Konserwator zabytków całkowicie wstrzymał prace przy rewitalizacji centrum Bochni

-

W obliczu dokonywanych kolejnych odkryć archeologicznych, które mają niezwykłą wartość, wojewódzki konserwator zabytków zdecydował dziś o całkowitym wstrzymaniu prac na inwestycji „Rynek OD-NOWA” – dowiedział się Bochnianin.pl. Informację oficjalnie potwierdza magistrat.

To bardzo radykalna decyzja, ale też skala odkryć archeologicznych, ich ilość oraz obszar, na którym są dokonywane, są coraz większe. Dziś informowaliśmy o kolejnym znaczącym wydarzeniu – archeolodzy natrafili na drewniane elementy szybu górniczego ze średniowiecza (czytaj TUTAJ).

Według nieoficjalnych informacji sprawa oprze się najprawdopodobniej o ministerstwo kultury i to przedstawiciel resortu zdecyduje co i jak powinno być przebadane, by inwestycja mogła być w ogóle zrealizowana. Być może wskaże on także jakieś dodatkowe źródła funduszy, za które będzie można zrealizować prace archeologiczne. Bo należy się spodziewać, że będą one bardzo kosztowne.

Oficjalne pismo w sprawie całkowitego wstrzymania prac na inwestycji do urzędu trafi zapewne po weekendzie. Ale odpowiedni wpis konserwator zabytków zostawił już dziś w dzienniku budowy.

Bocheński magistrat potwierdza fakt całkowitego wstrzymania budowy. Być może jeszcze dzisiaj zostanie wydany oficjalny komunikat w tej sprawie.

Aktualizacja

– Prace budowlane zostały wstrzymane. Będą trwać dotychczasowe prace archeologiczne – poinformował Andrzej Koprowski w komunikacie prasowym rozesłanym do mediów.

– Nie ma jeszcze formalnej decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Tarnowa, jednak odkryte w ostatnich dniach znaleziska m.in. kolejnych fragmentów drogi, zabudowy i szybu kopalnianego w okolicach Rynku, spowodowały konieczność przerwania prac budowlanych. Decyzja konserwatora powinna się pojawić w przeciągu najbliższych dni, spodziewamy się, że zostanie sformułowana najdalej do przyszłego piątku.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc