Spotkanie z uczestnikami strajków w Bochni w 1981 roku

-

W czwartek w kinie „Regis” odbyło się spotkanie z historycznymi przywódcami i uczestnikami strajków w bocheńskich zakładach pracy z grudnia 1981 r.

Spotkanie odbyło się dokładnie w 40. rocznicę tragicznych wydarzeń w katowickiej kopalni „Wujek”, gdzie podczas pacyfikacji strajku zginęli zastrzeleni przez ZOMO strajkujący górnicy. W Bochni do tak dramatycznych scen nie doszło, ale atmosfera napięcia, niepewności i grozy, panowała wówczas w całym kraju. W mieście na wieść o wprowadzeniu stanu wojennego strajkować zaczęły huta (dziś Stalprodukt), kopalnia soli, „Kamionki” oraz bocheńska filia Wojewódzkiej Spółdzielni Ogrodniczej.

Swoimi wspomnieniami z tamtego dramatycznego okresu podzielili się w czwartek uczestnicy tych wydarzeń: Barbara Kocot, Witold Bawolski, Sylwester Jachowicz i Teofil Wojciechowski. Moderatorem rozmowy był Ireneusz Sobas.

Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej w związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

marzec, 2023