Kompleksową informację na temat sytuacji finansowej Bochni przedstawiła podczas ostatniej sesji Rady Miasta Bochnia skarbnik Ewa Dudek. – Można powiedzieć, że sytuacja finansowa Gminy Miasta Bochnia jest stabilna – oceniła.
Obszerna prezentacja zawiera szereg ciekawych informacji pokazujących kondycję finansową miasta. W zestawieniu użyto danych dla lat 2018-2022. Dane do 2020 r. pochodzą ze sprawozdań finansowych.
– Dla 2021 roku są to wstępne dane, bo zeszły rok nie został jeszcze podliczony. Sprawozdanie z wykonania budżetu za 2021 r. będzie sporządzane w terminie do końca marca, więc ostateczne dane mogą się trochę różnić – zaznaczyła skarbnik Ewa Dudek.
Z kolei dane za 2022 r. to oczywiście plany ujęte w uchwale budżetowej.
Oceniając kondycję finansową Bochni skarbnik stwierdziła, że jest ona stabilna.
– Na bazie przedstawionych danych, jak również wszystkich wskaźników, można powiedzieć, że sytuacja finansowa Gminy Miasta Bochnia jest stabilna. Nadwyżka operacyjna, którą osiągaliśmy w poprzednich latach ma kluczowe znaczenie w kontekście możliwości realizacji nowych zadań inwestycyjnych, jak również zaciągania nowych zobowiązań, a także stanowi podstawę do ustalania wskaźnika spłaty zobowiązań – powiedziała Ewa Dudek.
– Głównym problemem są rosnące wydatki bieżące na utrzymanie miasta. Trzeba też wziąć pod uwagę rosnące ceny energii – mówiła Ewa Dudek. – Problemem jest również, jak w większości samorządów, wysoki poziom dofinansowania oświaty ze środków własnych – dodała.
Skarbnik zaznaczyła jeszcze, że ogromny wpływ na sytuację finansową Bochni w przyszłych latach będzie miał Polski Ład i rozwiązania systemu podatkowego. – Absolutnie nie podejmuję się oceny wpływu tych wszystkich rozwiązań, bo podejrzewam, że nikt nie jest w stanie – nawet w ministerstwie – ocenić jak faktycznie będzie to wyglądało i jak wpłynie na sytuację finansową miast – powiedziała Ewa Dudek.
Źródło poniższych plansz: Urząd Miasta Bochnia (screenshot bochnia.sesja.pl).