Dary z Bochni po raz 19. dostarczone na Ukrainę – ZDJĘCIA

-

Pod koniec stycznia po raz kolejny do Czortkowa na Ukrainie udali się przedstawiciele stowarzyszenia Wspólnoty Bocheńskiej, aby zawieźć przygotowaną pomoc humanitarną siostrom Dominikankom, które od ponad 20 lat prowadzą tam swoją działalność.

Siostry prowadzą w Czortkowie niedzielną szkołę języka polskiego oraz ochronkę, ale znaczna część ich działalności to pomoc zamieszkującym te rejony Polakom. Ubogich bowiem nie brakuje, zwłaszcza starych i chorych, których sytuacja materialna i medyczna jest najtrudniejsza. Więcej o pracy sióstr można się było dowiedzieć podczas niedawnego jesiennego spotkania u „Bochniaków”, kiedy to one same opowiadały o specyfice swej pracy na Ukrainie (czytaj TUTAJ).

Dary z Bochni pojechały do Czortkowa już po raz dziewiętnasty. Oprócz środków czystości, chemii gospodarczej i żywności, członkowie stowarzyszenia zawieźli na Ukrainę blisko 80 paczek mikołajowych dla dzieci. Bochnianie przebywali na miejscu kilka dni, mieli więc czas porozmawiać z miejscowymi m.in. o panującej obecnie na Ukrainie sytuacji, groźbie wojny oraz o zwykłych problemach zamieszkujących tu Polaków, zwłaszcza tych starszych wiekowo. 

Z racji przypadającej w tym roku rocznicy 500-lecia Czortkowa podchwycono pomysł ufundowania polskiej tablicy nagrobnej na jednej z mogił znajdujących się na tamtejszym cmentarzu. Postanowiono także zebrać pieniądze na zakup sprzętu AGD – w tym zmywarki, by odciążyć siostry od zmywania stosu naczyń podczas organizowanych dla dzieci półkolonii w okresie wakacyjnym i w świetlicy działającej w roku szkolnym. 

Za pośrednictwem Bochnianin.pl członkowie stowarzyszenia dziękują za wsparcie i okazaną pomoc wszystkim Darczyńcom, dzięki którym udało się dostarczyć pomoc humanitarną do Czortkowa.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2023